Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Viis šokeerivat lugu päris elust, kuidas leiavad aset traagilised elektriõnnetused
Kodu, Ohutus

25.08.2020

Elektrioht on märkamatu — lõhnatu, maitsetu, värvitu, tunnetamatu. Seepärast on väga oluline, et vanemad lapsi elektriohte märkama õpetaks. Ohtude märkamine on seda olulisem, kuivõrd statistika järgi toimub 80% õnnetustest kodus ja iga viies elektriõnnetus juhtub väikelastega.

Jagame lugusid elust, kuidas on Eestis aset leidnud elektriõnnetused, millest igaühte oleks saanud hoolsama ja teadlikuma käitumisega ennetada.


Diivan tikkudeta põlema

Kolmeaastane tüdruk oli saia lennutavast rösterist vaimustuses ja vaatas alati pärani silmadega, kui ema saia röstis. Ühel päeval avanes tal võimalus see põnev masin juhtmest sikutades kätte saada. Ta ei kahelnud kordagi — haaras rösteri kaenlasse ja suundus elutuppa, et segamatult imemasinat uurida.

Tüdruk teadis, et kõigepealt tuleb rösteri juhe seinakontakti panna. Diivani kõrvalt leidis ta vaba ja ligipääsetava seinakontakti. Nüüd oli veel ainult küpsetusmaterjal puudu. Elava fantaasiaga tüdruk otsustas kohe, et õhukesed nukumaja padjad sobivad selleks suurepäraselt. Paari hetke pärast tuli rösterist paksu suitsu ning tüdruk kukkus ehmatusest põrandale.

Kukkumishelile reageeris kõrvaltoas toimetanud ema. Ta jooksis kohale, tõmbas rösteri elektrivõrgust välja, haaras lapse ning summutas tuld võtnud diivani paksu tekiga. Õnneks reageeris ema kiiresti ja sedapuhku keegi viga ei saanud.

Kurepesad kui viitsütikuga pommid

Augustikuu viimasel õhtul läks väike koolipoiss naabertalus elavate vanavanemate juurde esimese koolipäeva kinki ära tooma. Mööda hämarat põlluäärset rada kõndinud poiss ei tunnetanud vähimatki ohtu. Järgmisel hetkel astus ta oma viimase sammu.

Nimelt seisis põllu ääres elektrimast suure kurepesaga. Lindude happelise väljaheite tõttu oli elektriliinijuhe kurepesa alt katkenud ning maha kukkunud. Poiss kõndis pahaaimatult otse elektrijuhtmesse.

Kured seavad oma elamise tihti sisse elektrimastide otsa. Kui ka sinu kodu lähedal on mõni kurepesa aktiivse elektriposti otsas, siis anna sellest teada telefoninumbril 1343.

Leiutajateküla elektriseadmetega

Agar pereisa ei lasknud ennast katkisest pikendusjuhtmest häirida — tegi teibiga mõned tiirud ümber katkise koha ja mure oli justkui lahendatud. Mees sikutas parandatud pikendusjuhtme majast kuurini ning asus rahulolevana kuuris toimetama.

Koer kuulis kuurist krabinat — tuttav heli andis talle teada, et peremees toimetab seal. Üle hoovi joostes peatas tema sammu värskelt teibitud pikendusjuhe, koer sai elektrilöögi ja liipas kiunudes kuuti tagasi.

Juhtmete ja seadmete asjatundmatu parandamine on väga ohtlik. Ära kasuta katkiseid seadmeid ja jäta parandamine spetsialisti hooleks.

Batuut lennutab lapsed elektriliinidesse

Kohalikul laulu- ja tantsupeol pandi laste batuudid otse kõrgepingeliinide alla. Taoline elektriliin võib aga tappa ka siis, kui inimene, tehnika või liini lähedale paigutatud objekt liini juhtmetega otseselt kokku ei puutu.

Teadmatusest või laiskusest seati otsesesse ohtu läheduses asuvad inimesed. Õnneks sel korral midagi ei juhtunud, kuid oht oli äärmiselt tõsine.

Suurt ohtu kujutab endast ka lõke elektriliini all. Lõkkest kerkiv leek võib esile kutsuda elektrilöögi isegi siis, kui leegi tipp jääb liinist mitme meetri kaugusele. Elektriliini kaitsevöönd on sinu elu ja tervise kaitseks!