Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Praktikant Matvei ja tema lugu

28.07.2020

Milline näeb välja keemiainseneri tööpäev? Just seda tuli kaheks suvekuuks kogema Matvei Ivanov, kes läbib magistriõpinguid Šotimaal Heriot-Watt ülikoolis keemia- ja energitehnoloogia erialal. Tegime Matveiga juttu, et rääkida tegemistest Eesti Energias ja maailmast laiemalt.


Õpid Šotimaal, kuid praktika tõi tagasi Eestisse ja meie juurde. Miks otsustasid Eesti Energia kasuks?

Eesti Energia meeskond on täis säravaid ja kogenud inimesi ning nendega koos töötamine on väga väljakutsuv ja hariv. Sain kohe aru, et siinsed inimesed ei karda proovida midagi uut. Eesti Energia on laiendanud oma tegevusalasid tänu andekatele inimestele ja tulevikku suunatud ambitsioonidele. Võin kindlalt öelda, et olen õnnelik ja uhke, et olen sellise ainulaadse organisatsiooni liige.

Erinevalt paljudest teistest otsustasid õppida keemiainseneeriat, räägi lähemalt valiku tagamaadest.

Erinevalt mõnest teisest lapsest ei tahtnud ma saada astronaudiks ega politseinikuks. Mu isa töötas Eesti Energias ja ilmselt see mõjutas minu karjäärivalikut. Tahtsin end samuti proovile panna energeetika- ja tootmissektoris. Vahepeal tekkis mul kiusatus minna õppima õigusteadust, et saada juristiks. Nagu näete, õpin hoopis keemiainseneri erialal ja see on minu jaoks osutunud õigeks valikuks. See on ühteaegu lõbus, väljakutsuv ning paneb mind ennast arendama.

Räägi, kus üksuses toimetad ja millega oled saanud juba kätt proovida?

Alguses läks aega, et üldse aru saada, mis ja kuidas Enefit Energiatootmises toimib. Olen praeguseks uurinud erinevaid jooniseid ja juhendeid, et mõista kuidas asjad on ehitatud ja mis põhimõttel erinevad protsessid töötavad. Edaspidi hakkan simuleerima protsesse ehk otsin tööstuses probleeme ja analüüsin võimalikke lahendusi. Minu praktikajuhendaja on Enefit Energiatootmise õlitootmise talituse juht Mihhail Kaev. Terve meeskond võttis mind hästi vastu – vajadusel aidatakse, seletatakse ja üldiselt on siin väga hea õhkkond.

Mis on sinu töö kõige põnevam osa?

Ma ütleksin, et kõige lahedam kogemus on päriselt keemiainseneritöö tegemine, mis on minu jaoks osutunud põnevaks ja väljakutsuvaks. Võimalus õppida ja näha mitme ainulaadse lahendusega varustatud keerulist tootmisprotsessi on juba ülimalt huvitav. Sellest veelgi parem on see, et mul on võimalus panustada ettevõttesse.

Kuhu näed, et tulevik sind viib?

Arvan, et jään keemiatehnoloogia valdkonnaga edasi tegelema, sest see päriselt huvitab mind. Tuleb välja, et praegu olen jõudnud sinna, kuhu olen mitu aastat pürginud. Tahan tegeleda erialase tööga ja omandada erinevaid kogemusi. Edaspidi tahaksin oma teadmisi ja oskusi kasutada selleks, et muuta maailma paremaks. Tahan algatada muutusi, mis looksid väärtust. Tulevikus näen ennast Eestis, sest siin on potentsiaali ja võimalusi arenemiseks. Samuti saan oma rahvusvahelist kogemust kasutada ka siin, Eestis.

Õpid välismaal ja omad rahvusvahelist vaadet valdkonnale. Millist potentsiaali näed keemiatööstusel ja kuidas suhtud meie plaani uue õlitehase rajamise osas?

Valdkonna potentsiaal on tohutult suur. Juba seepärast, et peaaegu kõik, mida me kasutame ja näeme enda ümber on seotud keemiatööstusega. Eriti suurt potentsiaali näen plastikutööstusel. Eesti Energia suudab areneda ja näha võimalusi uutes suundades. Minu meelest on uus õlitehas väga õige idee, aga paljud inimesed ei saa sisuliselt aru, kuidas need protsessid toimivad ja puuduvad teadmised tekitavad lahkhelisid. Teisalt loob uus õlitehas regiooni uusi töökohti juurde. See on hea otsus nii majanduslikult, sotsiaalselt kui ka ökoloogiliselt. Uus õlitehas vastab Euroopa Liidu standarditele ja normidele.

Oled käinud praktikal nii Eestis kui välismaal. Mida soovitaksid tudengitele, kes mõtlevad praktikale minna?

Tuleb lihtsalt proovida. Näiteks ei planeerinud ma üldse praktikat tegema hakata, kuid üks hetk mõtlesin – miks mitte? Alati tasub proovida, sest isegi kui see ei vii sind soovitud suunda, siis on see kindlasti kasulik kogemus. Olen kandideerinud erinevatele praktikakohtadele korduvalt ja ei ole alati osutunud igal pool valituks, kuid olen proovinud uuesti ja uuesti. Kui sa midagi väga tahad, siis kõik on võimalik!