Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Vingugaasianduri meelespea: miks ja kuidas?
Kodu, Ohutus

08.10.2018

Maagaasi kasutamine kodus nõuab vastutustundlikku käitumist ja vajalike ohutusreeglite järgimist, sest vigane gaasiseade võib põhjustada vingugaasi lekkimist. Kuna vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on lõhnatu ja värvitu gaas, ei saa inimene ise selle olemasolust aru. Sissehingamisel põhjustab see aga raskeid tervisekahjustusi ning suure kontsentratsiooni korral võib olla ka surmav.

Seetõttu paneme südamele, et vingugaasiandur on kohustuslik paigaldada eluruumidesse, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade - eelkõige on sellisteks seadmeteks gaasil töötavad veesoojendid või katlad.


Vingugaasianduri kasutamise meelespea:

  • Üks vingugaasiandur on mõeldud kasutamiseks ühes ruumis, kuna seade näitab vaid anduri juures leviva vingu taset.
  • Vinguandur ei asenda suitsuandurit ega vastupidi.
  • Erinevalt suitsuandurist tuleb vingugaasiandur kinnitada ruumi seinale, hingamiskõrgusele ehk umbes 1,5 meetri kõrgusele põrandast, elutoas pigem diivanikõrgusele ja magamistoas padjakõrgusele.
  • Seade tuleb paigaldada vähemalt paari meetri kaugusele gaasikatlast või -boilerist. Samuti ei tohiks andur asuda ventilatsioonisüsteemide lähedal.
  • Anduri valikul tuleb tähelepanu pöörata, et niiskes ruumis asuva gaasiseadme juurde valitaks ka niiskust taluv andur.
  • Nagu suitsuanduritki, peab ka vingugaasiandurit regulaarselt testima ning aeg-ajalt tolmust ja mustusest õrnalt puhastama.