Iseteenindus

Algas Enefit280 õlitehase kuumkäivitus

27.07.2012
Eesti Energia alustas neljapäeval Narva lähedal Auveres esimese Enefit280 põlevkiviõli tehase kuumkäivitust. Kui kõik läheb plaanipäraselt, tuleb esimene õli uuest tehasest septembris.

„Uudsel tehnoloogial põhineva tehase käivitamine on keerukas protsess, kus igal detailil ja protseduuril on kindel roll ja järjekord ning liigne kiirustamine siin head ei tee," rõhutas Enefit280 projekti juht Priit Ploompuu. „Meil on hea käivitusplaan ning kogenud käivitusmeeskond, kes tuleb vajadusel toime ka erinevate väljakutsetega käivitamise käigus. Seni on kõik sujunud plaanipäraselt; seadmete funktsionaalsed testid on möödunud suuremate tõrgeteta," kinnitas ta.

Kuumkäivituse käigus viikse juba mehaaniliselt valmis ja süsteemide kaupa „tühjalt" testitud tehas stabiilsele tootmisrežiimile. Kuumkäivituse alguses kuivatatakse ja puhastatakse süsteeme õli põletamisel saadavate suitsugaaside ja auruga. Seejärel hakatakse protsessi lisama ka põlevkivi ning hakkab tekkima ka protsessi toimimiseks vajalik tahke soojuskandja - tuhk. Kuumkäivituse viimaseks etapiks on tehase võimsuse tõstmine projekteeritud parameetriteni.

Käivitusmeeskonda kuuluvad insenerid nii Eesti Energiast, Outotecist, Enefit Outotec Technologyst kui ka seadmeid tarninud ettevõtetest.

Eesti Energia alustas esimese uue põlvkonna tehnoloogiat kasutava Enefit280 õlitehase ehitust 2010. aasta kevadel ja tööd kestsid kaks aastat. Uue õlitehase rajamisse on tänaseks investeeritud 182 miljonit eurot.

Üks Enefit280 õlitehas lisab tänasele Eesti Energia tootmisvõimsusele aastas ligi 2 miljonit barrelit põlevkiviõli ning 75 miljonit kuupmeetrit uttegaasi. Tehasega on integreeritud 35MW auruturbiin, mis kasutab ära õlitootmisel tekkiva jääksoojuse tootes sellest elektrit. Tehases hakkab tööle 80 inimest, kelle hulgas on nii kogenud spetsialiste Eesti Energia Õlitööstusest kui ka aasta varem värvatud uusi töötajaid, kes kõik läbisid spetsiaalse väljaõppe ja praktika Eesti Energia Õlitööstuse tänases tootmises ja Eesti Elektrijaamas.

Enefit280 õlitehases kasutatav tehnoloogia on välja arendatud Eesti Energia ja rahvusvahelise insenerfirma Outotec koostöös ning see on senisest keskkonnasõbralikum, töökindlam ja suurema ühikvõimsusega.

Aastaks 2016 plaanib Eesti Energia välja arendada põlevkivist vedelkütuste tootmise kompleksi, kus toodetud vedelkütused on kvaliteetsemad, kui seni toodetav põlevkiviõli ning neid saaks kasutada tänastele normidele vastava mootorikütusena. Selleks soovib ettevõte rajada juurde veel kaks Enefit280 õlitehast ja järeltöötlustehase. Kokku saaks laiendatud vedelkütuste tootmises otseselt tööd ligi pooltuhat inimest ning toodangu maht võimaldaks katta kogu Eesti vedelkütuse vajaduse.


Täna töötleb Eesti Energia Õlitööstus kahe Enefit140 tootmisseadme abil ümber ligikaudu 1,6 miljonit tonni põlevkivi ning valmistab sellest erinevaid põlevkiviõli fraktsioone. Ligi 60 protsendi toodangust läheb ekspordiks ja kasutatakse ära vedelkütuste komponentidena. Kohalikud tarbijad kasutavad põlevkiviõli eelkõige katlamajades ja väikestes elektrijaamades soojuse ning elektri tootmiseks, aga ka põllumajanduses ning teedeehituses.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]