Iseteenindus

USA Utah osariigi esindajad tutvuvad Eesti põlevkivitööstusega

28.06.2011
Utah osariigi neljaliikmeline delegatsioon alustas nädalast visiiti Eestis, mille raames külastatakse Eesti Energia tootmisettevõtteid ning arutatakse põlevkivitööstuse rajamisega seonduvat Utah osariiki, mille suurimad kompaktsed põlevkivivarud kuuluvad Eesti Energiale.

Delegatsiooni kuuluvad Utah osariigi senaator Kevin Van Tassell, Uintahi maakonna erivolinikud Mike McKee ja Mark Raymond ning maakonna majandusarengu direktor Tammie Lucero.

Lisaks Eesti Energia ettevõtete külastamisele on kavas kohtumised majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis, USA saatkonnas Tallinnas, Ida-Virumaa kohalikes omavalitsustes ning TTÜ Virumaa Kolledžis. TTÜ Virumaa Kolledž keskendub põlevkivi kasutamise ja töötlemisega seotud arendus- ja teadustööle ning vastava hariduse andmisele.

Eesti Energia põlevkivivaru Utah osariigis Uintahi maakonnas ulatub hinnanguliselt 3,1 miljardi tonnini ja selles sisalduva õli kogus 2,1 miljardi barrelini. Eesti Energia kavandab sealse põlevkivivaru baasil arendada välja kuni 50 000 barrelise päevavõimsusega põlevkivitööstuse, kus kasutatakse Eestis välja töötatud ja rakendatud Enefit tehnoloogiat.

Esmalt viib Eesti Energia Uintahi maakonnas lisaks juba teostatud geoloogilistele uuringutele läbi täiendavad puurimised ja uurimistööd. Samuti valmistatakse ette projekti keskkonnamõjude hindamine ning jätkatakse Enefit tehnoloogia arendamist ja kohandamist vastavaks sealsele põlevkivile.

Kogu USA projekti arendus kuni ehituse alguseni võtab tänase parima teadmise kohaselt aega 4-6 aastat ja ehitus ise seejärel 3-4 aastat.

Eesti Energia arendab põlevkiviprojekte Eestis, Jordaanias ja USA-s. Mõlemas rahvusvahelises arendusprojektis on Eesti Energia roll olla projektide arendaja ja eestvedaja ning Enefit-tehnoloogia tarnija põlevkiviõli tootvale tehasele. Ülejäänud põlevkivi omavates riikides on fookuses tehnoloogia müük. Sarnaselt Jordaaniaga, ei rahastata USA arendusprojekti reguleeritud äridest ning tööstusfaasis kaasatakse sellesse täiendavaid finantsinvestoreid.

Rahvusvaheliste projektide baasiks on koduse vedelkütuste tootmise arendamine. Möödunud aasta mais alustati uue Enefit280 õlitehase ehitamist. Esimene uue põlvkonna tehnoloogiat kasutav tehas valmib 2012. aasta veebruaris ning alustab tööd sama aasta augustis. 2016. aastaks on Eesti Energial kavas rajada lisaks õlitootmisele Eestisse ka järeltöötlustehas võimsusega kuni 20 000 barrelit vedelkütuseid päevas.

Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
marina.bachmann@energia.ee