Iseteenindus

Jaotusvõrk hangib 15 miljoni euro eest trafosid

07.07.2011
Hanke raames plaanib Jaotusvõrk igal aastal elektrivõrgu uuendamiseks ja uue võrgu ehitamiseks osta ligikaudu 1000 trafot. Erinevate võimsustega trafosid hakkavad Jaotusvõrgule järgmisel kolmel aastal tarnima lepingupartnerid SLO Eesti AS, AS Onninen ja ABB AS. Orienteeruv tellimuste maht kolme aasta jooksul on suurusjärgus 15 miljonit eurot.

Trafod muundavad jaotusvõrgus kõrgema pinge madalamaks, et see oleks tööstus- või kodutarbijate elektriseadmetes kasutatav. Hanke raames ostetakse selliste parameetritega uusi trafosid, mis vähendavad ka elektrivõrgu energiakadusid. Samuti tasandavad uued trafod võrgus ebaühtlaselt jagunevat koormust ja tõstavad seeläbi osades madalpinge võrkudes pingekvaliteeti.

„Vajame uusi trafosid senisest suuremas mahus, sest tõstame elektrivõrgu uuendamistempot ja kasvamas on ka uute liitumiste arv," selgitas Jaotusvõrgu käiduosakonna juhataja Jaanus Tiisvend. Tema sõnul sõlmitakse lepingud mitmeks aastaks, kuna trafod ei ole tavaline riiulikaup - nende tarneaeg on pikk ja neid valmistatakse konkreetse elektrivõrgu võimsust ja pinget arvestades. Kolm lepingupartnerit hakkavad Jaotusvõrgule tarnima erinevate nimiväärtustega trafosid.

Aastatel 2011-2014 plaanib Jaotusvõrk elektrivõrgu uuendamisse investeerida aastas keskmiselt ligikaudu 100 miljonit eurot. Esmajoones uuendatakse elektrivõrku kõige rikkelisematel liinidel, mis varustavad elektriga suuremat tarbijate arvu. Seega avaldavad uuendustööd suurimat mõju elektrikvaliteedile maapiirkondade majapidamistes, mida praegu toidavad metsasihte läbivad vananenud õhuliinid.

2010. aastal investeeris Jaotusvõrk elektrivõrgu uuendamisse enam kui 60 miljonit eurot, sealhulgas kogu teenitud ärikasumi. Eesti Energia Jaotusvõrk haldab kokku üle 61 000 kilomeetri elektriliine ja enam kui 22 000 alajaama.

Marina Bachmann pressiesindaja Eesti Energia AS Tel: 71 51 218 GSM: 56 456 600 marina.bachmann@e