Iseteenindus

Eesti Energia rajas Valka linna uue elektri ja soojuse koostootmisjaama

05.10.2012
Eesti Energia avas täna Valkas, Lätis oma esimese elektri- ja soojuse koostootmisjaama väljaspool Eestit.

Valka koostootmisjaam on efektiivne ja keskkonnasõbralik, elektri ja soojuse tootmiseks kasutab see kohalikku biokütust. Vastvalminud koostootmisjaama elektriline võimsus on 2,4 MW ja soojuslik võimsus 8 MW. Soojusega hakkab uus jaam varustama Valka linna, elekter müüakse Lätis.

„Valka koostootmisjaama valmimisega sai Eesti Energiast Lätis kohalik elektritootja. Tegutseme Läti avatud elektriturul müüjana alates 2006. aastast, meil on Lätis üle 1000 elektrikliendi ja 20%-line turuosa avatud turust. On oluline, et saame Läti turul pakkuda ka kohalikku elektrit," sõnas Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive Valka koostootmisjaama pidulikul avamisel. Liive rõhutas, et Valka koostootmisjaama rajamine on tasuv projekt, mida toetab ka Euroopa Liidu struktuurifond.

Liive sõnul on Valka koostootmisjaam hea näide projektist, mis toob mitmekülgset kasu nii kohalikele elanikele, regiooni elektritarbijatele kui ka energiaettevõttele. „Uus koostootmisjaam pakub tarbijatele konkurentsivõimelise hinnaga soojust, samal ajal hajutame ja mitmekesistame elektritootmist ning vähendame elektri ülekandekadusid," lisas Liive.

Valka koostootmisjaam valmis Euroopa Liidu rahalisel toel. Investeeringu kogumaksumus on ca 10 miljonit eurot, millest 36% kaeti taastuvenergia projektidele mõeldud Euroopa Liidu struktuurifondi toetusega.

Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Power&Heat tootis soojust Valkas seni biokütust ja kütteõli kasutavates katlamajades. Uue koostootmisjaama valmimisel jäävad senised katlamajad reservi ja tipukoormuse rahuldamiseks. Soojusettevõtte aktsiatest kuulub Eesti Energiale 90% ja Valka linnale 10%.

Lisaks Valka koostootmisjaamale on Eesti Energial praegu Eestis ehitamisel veel kolm elektri- ja soojuse koostootmisjaama.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]