Iseteenindus

Mitusada rahvusvahelist eksperti tutvuvad Eestis maailma ainulaadseima põlevkivitööstusega

08.06.2009
Täna avasid majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, Briti kirjanik ja ajakirja The Economist kauaaegne Kesk- ja Ida-Euroopa korrespondent Edward Lucas ning Maailma energeetikanõukogu vanemnõunik Klaus Brendow Tallinnas rahvusvahelise põlevkiviteemalise konverentsi.

Ürituse üheks peakorraldajaks oleva Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul on praegune majandusolukord ning soov saavutada energeetilist sõltumatust pööranud maailma tähelepanu põlevkiviressursside arendamisele. „Eesti ligi sajandipikkune kogemus põlevkivi töötlemisel ja kindlad tulevikuplaanid põlevkivitööstuse arendamiseks annavad meile rahvusvahelises mõttes unikaalse konkurentsieelise. Põlevkivi on Eesti energiajulgeoleku tagaja, sümpoosion annab aga järjekordse võimaluse jagada meie oskusteavet ka muu maailmaga.”

Juhan Parts andis oma ettekandes ülevaate Eesti põlevkivitööstuse olulisusest energiamajanduse arengukavas ning Edward Lucas rääkis põlevkivi strateegilisest tähtsusest maailmas. Lisaks on sümpoosionil mitmeid ettekandeid tuntud rahvusvahelistelt ekspertidelt. Nädala teisel poolel käiakse tutvumas ka Eesti Energia põlevkivitöötlemisega ettevõtetega Ida-Virumaal.

Rääkides Eesti põlevkivi töötlemise edukusest, tõi TTÜ rektor Peep Sürje välja tõsiasja, et TTÜ vilistlased väga hinnatud tööjõud Eestis ja Ida-Virumaal, kus vajatakse meie mäeinsenere ja elektroenergeetikuid. „Põlevkivi on meie energeetika olevik ja lähitulevik. Praegu on 90% meil toodetava elektrienergia allikaks põlevkivi. Eestis on põlevkivist elektrit toodetud ligi 90 aastat ning asjatundjate kinnitusel jätkub seda veel aastakümneteks,” sõnas rektor Sürje.

8.-11. juunil Tallinnas toimuva rahvusvahelise põlevkivisümpoosioni korraldajateks on Eesti Energia koostöös Colorado School of Mines-i, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooliga. Konverentsi põhiteemadeks on põlevkivi kaevandamine, põlevkivi põletamise ja õlitootmise protsessid, põlevkivitootmise keskkonnamõjud, riiklikud arengukavad ja rahvusvahelised põlevkiviressursid.