Iseteenindus

Kogukondade valgustuslahendus on lihtne, kulusäästlik ning turvatunnet loov

12.05.2022

Harjumaal Liikva külas Rako teel tegutseb toimekas ühistu, kes võttis kätte ja otsustas tänava valgustamise endi vahenditega tellida. Koostöös Enefit Connectiga leiti sobiv lahendus ning sellest kevadest näitavad 13 leedlampi valgust ligikaudu kolmekümnele perele.

Idee valgustuse paigaldamiseks tuli puhtpraktilistel kaalutlustel: elukeskkond muutub turvalisemaks ja kinnisvara väärtus tõuseb. Ühistu juhatuse liige Aimar Meliste ütleb et Enefit Connecti kasuks pani otsustama täisteenuse võimalus.

„Kuna pakutud lahendus paigaldati otse olemasolevate elektriliini postide külge ning valgustid saavad toite sealtsamast, siis saime kohe välistada keerulise ja kalli juhtimiskeskusega variandi,“ lisab Meliste. See tähendab, et esmane investeering kujunes kogu ehitust sisaldavast valgustipostide lahendusest rohkem kui kaks korda soodsamaks.

Kogukondade valgustuslahendus sisaldab nii valgusteid, paigaldust, haldust ning energiakulu maksumust kogu lepinguperioodi vältel. Enefit Connecti valgustusteenuse tootejuht Tanel Lillesaar selgitab: „Käesoleva lahenduse puhu räägime viieaastasest lepinguperioodist, kus esmase investeeringu tegi ühistu, kuid haldusteenuse lepingu sõlmisime Harku vallaga. Kui selle aja jooksul peaks valgustitega midagi juhtuma, siis teeme need oma kulu ja kirjadega korda.“

Rako tee valgustuslahendus

Harku vallavanem Erik Sandla sõnul on Enefit Connecti lahendus kindlasti väga kiire ja mugav ega nõua ühistult esialgu suuremat finantseeringut. „Teenusepakkuja tagab regulaarse kontrolli ja hoolduse, mis vähendab nii ühistu kui ka omavalitsuse koormust,“ sõnab Sandla.

Ühistu kiidab Enefit Connecti kindlust ning kiirust. „Pärast ühistu üldkoosoleku otsuse vastuvõtmist oli vaid kuude küsimus, mil meie tänavad valgustatud said. Oleme väga rahul. Mastidevaheline maa on küll pikk, ent leedid näitavad suure nurga alt – silmale on kena vaadata ning valgustatus on hea,“ räägib Aimar Meliste.