Iseteenindus

Enefit Connect kaasajastas Ruhnu saare tänavavalgustuse

03.06.2021

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Connect uuendas koostöös Ruhnu vallavalitsusega Ruhnu saare tänavavalgustust, muutes nii kohalikku elukeskkonda kaasaegsemaks. Uus valgustuslahendus koosneb kaugjuhitavatest LED-tänavavalgustitest, mis on uudse lahendusena ühendatud otse elektriliinidele.

Projekti käigus paigaldas Enefit Connect maikuus Ruhnu saarele 26 kaugjuhitavat LED-tänavavalgustit, mis rajati uudse lahendusena tänasele elektritaristule ning enamjaolt olemasolevatele puitmastidele. See tähendas lihtsamat tööprotsessi ja väiksemat investeeringuvajadust võrgu rajamiseks.

„Ruhnu valla otsus muuta saare kohalikku elukeskkonda kaasaaegsemaks ning uuendada sealset avalikku valgustuslahendust tervikuna, on eeskujuks kõigile omavalitsustele. Varasemalt oli Ruhnul tänavavalgusteid poole vähem. Uus lahendus muudab saarel liikuvate inimeste eluolu kindlasti mugavamaks ning mul on väga hea meel, et saime selles protsessis Ruhnu vallavalitsusele partneriks olla,“ sõnas Enefit Connecti valgustusteenuste juht Andrus Kraht, tänades Ruhnu vallavalitsust eduka ja sujuva koostöö eest.

„Ruhnu külatänavaid valgustas varem 10 naatriumlampi ja 1 halogeenlamp. Uus LED-tehnoloogial põhinev lahendus võimaldab samade püsikuludega valgustada kaks korda enam külateid, mis parandab pimedal ajal saareelanike turvalist liiklemist. Ühtlasi leidsime koostöös Enefit Connectiga võimaluse parandada valgustust pimedates kurvides, paigaldades lisaposte. Kui varasemalt oli tänavavalgustite hooldus ja korrasolek vaid vallavalitsuse õlul, siis nüüd opereerib seda tänu nutikale juhtimislahendusele Enefit Connect kaugemalt Tallinnast koostöös Ruhnu vallavalitsusega,“ kommenteeris Ruhnu vallavanem Andre Nõu.

Enefit Connect pälvis õiguse Ruhnu tänavavalgustuse uuendamiseks läbi Ruhnu vallavalitsuse poolt sügisel 2020 korraldatud hanke võitmise. Investeeringu maksumuseks kujunes ligikaudu 25 tuhat eurot. Ruhnu vallavalitsus kasutab selleks Covid-19 poolt põhjustatud olukorrast tingitud majanduse elavdamiseks mõeldud investeeringute toetust ja ostab teostatud valgustuslahenduse täies mahus välja. Lepingu järgi jääb Enefit Connect järgmiseks viieks aastaks saare tänavavalgustuse hoolduspartneriks.

Enefit Connect, mis on Tallinna ja Tartu linnavalgustuse ning mitmete väiksemate piirkondade valguslahenduste haldajana Eesti suurim tänavavalgustusteenuse pakkuja, on uudse lahendusega valmis hakkama koostööpartneriks ka teistele kohalikele omavalitsustele. „Täpsema analüüsi tulemusena on turupotentsiaali enam kui 24 000 elektrivõrgu õhuliini mastil üle Eesti. Meie senise kogemuse põhjal annab olemasolevate naatriumvalgustite vahetamine kaasaegsete LED-tehnoloogial põhinevate valgustite vastu keskmiselt 50% energiasäästu. Lisaks on võimalik täiendav sääst kuni 30%, mis on saavutatav valgustite juhtimisel tänu hämardamise programmidele. Vajadusel saame olla toeks ka esmase investeeringu tegemisel,“ sõnas Kraht.

Ruhnu saart varustab elektriga Eesti Energia taastuvenergiaettevõtte Enefit Greeni poolt 2018. aastal rajatud taastuvenergialahendus, mis koosneb päikesepaneelidest, elektrituulikust, akupangast ja diiselgeneraatorist. Tänu lahendusele, mida juhib nutikas automaatika, tuleneb vähemalt 50% saarel tarbitavast elektrist taastuvatest allikatest.

Enefit Connect on Eesti Energia tütarettevõte, mis haldab erinevaid elektrivõrke ja suurt osa Eesti tänavavalgustusvõrgust, arendab kiiret internetivõrku, kaasaegset elektriautode laadimisvõrku ning pakub tänapäevasel tehnoloogial põhinevaid uusi energialahendusi.