Iseteenindus

Narva karjäär võttis kasutusele tööstusliku masinaehituse tippsaavutuse

16.07.2020

Eesti Energia ja Baltem esmaesitlesid kolmapäeval Narva karjääris Jaapani suurtootja Komatsu uhiuut keskkonnasõbralikku, 113 tonni kaaluvat Euroopa suurimat buldooserit, mille heitgaasides sisaldub ca 80% vähem tahkeid osakesi ja ca poole võrra vähem lämmastikuheitmeid võrreldes varasemate mudelitega.


Komatsu on uue buldooseri (D475A-8E0) puhul pööranud erilist tähelepanu ka tootlikkusele, operaatori sõidumugavusele, masina vastupidavusele ja ohutusele.

„Enefit Kaevandused on alati olnud ettevõte, kus on kasutusel parim võimalik tehnika ja tehnoloogia. Täna võtsime vastu tööstusliku masinaehituse tipp-saavutuse – minimeeritud heitmete ja ca 10% suurema tootlikkusega buldooseri. Meil on hea meel, et uut tüüpi tehnika maailma vallutamine algab just Narva karjäärist,“ sõnas Enefit Kaevanduste juhatuse esimees Andres Vainola.

Komatsu Euroopa suurte karjäärimasinate tootejuht Gregory Peeters rõhutas, et masinaehitus keskendub üha selgemalt keskkonnasõbralikkusele. „Komatsu käib trendiga kaasas, olles valdkonnas tehnoloogiliste uuenduste eestvedajaks. Tõime turule uued, efektiivsemad, ohutumad ja keskkonnasõbralikumad buldooserid. Tänaseks on toodetud kolm sellist masinat. Neist esimene tarniti Eestisse – Eesti Energia koosseisus oleva ettevõtte Enefit Kaevanduste Narva karjääri. Üks on teel Ameerika Ühendriikidesse ja üks saadetakse Austraaliasse,“ sõnas Gregory Peeters. Ta lisas, et tulevik on just selliste „roheliste“ ja ohutumate masinate päralt. „Paljude tööstusettevõtete jaoks on oluline tagada keskkonnahoidlikku, ohutut ja efektiivset tootmist. Uut tüüpi tehnika aitab nende eesmärkide saavutamisel,“ ütles Komatsu esindaja.

Jaapanis Osaka tehases valminud buldooser, mille peamiseks tööks on põlevkivi kobestamine ja lükkamine, sai nimeks Baruto. Endine sumomaadleja Kaido Höövelson on masina nn ristiisa ning osales ka isiklikult buldooseri maailma esmaesitlusel ja pani nimekleepsu masinale külge.


Lisaks oluliselt vähendatud emissioonidele on buldooseri omapäraks ka operaatori mugavus ja ohutus. Näiteks on välistatud masina liikumine, kui juhiistmel keegi ei istu, avariiseiskamise lülitid on hädaolukorras suutelised masina ühe nupuvajutusega viivitamata peatama.

Tervet masinat ümbritsev platvorm ja hüdrauliliselt liigutatav trepp tagavad masinal töötavale personalile kerge ja ohutu ligipääsu kõigile komponentidele. Samuti aitab buldooser operaatoril teha tööd kütusesäästlikumalt ja keskkonnasõbralikumalt, kuvades töö ajal masina monitorile vastavaid juhiseid ja näitajaid.

Narva karjääris kaevandatakse põlevkivi, mida Eesti Energia kasutab vedelkütuste ja elektri tootmiseks. Kaevandatud ala rekultiveeritakse hiljem metsaks. Narva karjääris rekultiveeritakse igal aastal ca 65 ha maad, mis on võrreldav 90 jalgpalliväljakuga.