Iseteenindus

Kohtla kaevanduspargis tähistati maapealse osa ehituse algust

09.05.2013
Kohtla Kaevanduspargis said täna ametliku alguse Eesti põlevkivi lugu tutvustava teemakeskuse maapealse osa ehitustööd. Ühtlasi andis Eesti Energia kaevanduspargile üle muuseumi raskeimaima eksponaadi, Aidu karjääris oma teenistuse lõpetanud kallur BelAZi, mis kaalub 32 tonni.

Kaevanduspargi juht Sigrid Karon sõnab, et kaevanduspargi väljaehitamisega jäädvustame põlevkivi ajaloo ja tutvustame põlevkivi tuleviku võimalusi. „Uuenev teemapark jutustab külastajatele lugu Eesti põlevkivienergeetikast – nii põlevkivi tekkimisest, selle kaevandamisest ja kasutamisest elektri ja kütuste tootmisel kui ka tulevikulahenduste tutvustamiseni,“ kirjeldab Karon kaevanduspargi omapära. „Kaevanduspargi territooriumil eksponeeritavad karjääri ja kaevanduse seadmed on oluliseks osaks kogu teemapargi tervikust. Oleme õnnelikud, et kaevanduspark sai täna uhke eksponaadi võrra rikkamaks,“ on Karon Eesti Energia BelAZi ekspositsiooni lisandumise üle tänulik.

Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimehe Veljo Aleksandrovi sõnul on Ida-Virumaa väärtus ja eripära ning Eesti ainukese säilinud põlevkivi rikastuskompleksi taastamine tänuväärne töö. „Rõõmustame, et kaevanduspark on jõudnud olulisse uude etappi ja siia on lisaks maa-alusele kaevandusmuuseumile valmimas ka interaktiivne maapealne teemapark. Oleme võtnud sihiks tekitada noortes huvi energiavaldkonna vastu ja aidata kaasa energeetikateadmiste levikule. Seetõttu lööme kaasa ka eksponaatide valmimisel. Usume, et uuenev külastuskeskus tõmbab ligi nii turiste kui ka inseneriteaduste huvilisi,“ räägib Aleksandrov.

Kallur BelAZ oli Eesti Energia põlevkivikarjäärides töötanud alates 2004. aastast. Kallur vedas kokku 1 764 799 tonni mäemassi sh põlevkivi ja aherainet. Tänasest on BelAZ oma uue asukohas Kohtla Kaevanduspargis kõikidele külalistele ja huvilistele uudistamiseks.

Kohtla Kaevanduspargi väljaehitamist toetavad Eesti Energia, Kohtla-Nõmme vallavalitsus, Euroopa Liidu fondid ja EAS. Kaevanduspargi arendustööd valmivad plaanide kohaselt detsembris 2014.

Kohtla Kaevanduspark alustas tegevust 2001. aastal pärast seda kui sama aasta aprillis suleti Eesti Põlevkivi Kohtla kaevandus.

Teise etapi ehitustööd algasid mais ja sisaldavad kaevanduspargi maapealse osa väljaehitamist ja ekpositsiooni loomist. Kokku on teise etapi arenduste summaks üle 3,6 miljoni euro. Sellest 2,6 miljonit eurot eraldas EAS Euroopa Regionaalarengu fondi kaudu, omafinantseeringu ligi 460 tuhat eurot katab suuremas osas Eesti Energia ja väiksemas osas Kohtla-Nõmme vald. Lisaks panustatakse 600 tuhat eurot kaasfinantseeringuna.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756