Elektrihind tõusis aprillis

16.05.2019

Elektri kuu keskmine börsihind tõusis mõnevõrra aprillikuus. Võrreldes märtsiga tõusis elektrihind Eestis 5,2% ehk 42,18 euroni megavatt-tunnist, Soomes 3,6% ehk 41,44 euroni, Lätis 8,6% ehk 43,52 euroni ja Leedus 8,9% ehk 43,52 euroni megavatt-tunnist.

Tulevikutehingute sulgemishind Soome piirkonnas 2020. aastaks tõusis võrreldes märtsikuu lõpuga aprillikuu jooksul 38,43 eurolt 41,24 euroni megavatt-tunnist, mis on indikatsioon sellest, et elektriturg ootab elektrihinna kallinemist ka pikemas perspektiivis.

Elektrihinna põhiline tõus tuli süsiniku kvooditurult, mis aprillis tõusis 16,9%. Kuu keskmiseks hinnaks kujunes 25,67 €/t. Kõrgeim CO2 kvoodihind aprilli jooksul ulatus lausa 27,45 euroni tonnist, mis tõstab märgatavalt elektritootjate sisendkulusid. Kvooditurul mõjutas hindu eelkõige Brexiti edasilükkamine, millest turg sai kindlust, et leppeta Brexitit ei pruugi toimuda. See tähendab, et kõigi eelduste kohaselt jätkab Suurbritannia kvooditurul osalemist.

Samuti liikus Põhjamaade hüdrobilanss kogu aprilli langustrendis. 5,5 TWh suurune defitsiit kasvas kuu lõpuks koguni 12 TWh suuruseks defitsiidiks, sest sademeid tuli terve aprilli jooksul ootamatult vähe.

Maikuu tulevikutehingud suleti Soome hinnapiirkonnas aprilli lõpus hinnaga 45,10 €/MWh, mis tähendab, et turg ootab maikuuks mõnevõrra kõrgemat elektrihinda kui aprillis. Kuigi mai esimestel päevadel on elekter maksnud märgatavalt vähem, siis peagi algavad Põhjamaade tuumaelektrijaamade iga-aastased hooldused, mis võivad hakata elektrihinda kõrgemal hoidma.

Telli Eesti Energia turuülevaade

Kuidas liigub elektri hind? Mis mõjutab gaasihinna kujunemist? Mis on olulisemad uudised energiaturgudel? Kuidas planeerida energiaostu lähtuvalt turuolukorrast?

Ole energiaturgudel toimuvaga kursis ja telli Eesti Energia igakuine energiaturu analüüs.