Naftahind alustas aastat tõusuga, gaasiturg langusega

12.02.2019

Jõulude ajal jahenemise märke näidanud naftaturg tõusis jaanuaris tagasi vahemikku 57 kuni 63 dollarit barrelist. Kuu keskmiste võrdluses oli tõusuks 4,5% tasemeni 60,2 dollarit barrelist.

Naftahinna tõusule aitas kaasa Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandussõja raugemine ning OPEC-i teade naftatoodangu langemise kohta. Samas aitas naftahinda kontrolli all hoida mure langeva nõudluse pärast.

EUR/USD oli jaanuaris suhteliselt stabiilne ja muutus 0,3% euro kasuks. Kuu viimane EUR/USD oli 1,1488 ning kuu keskmine EUR/USD oli 1,1416.

Hoolimata naftahinna tõusust langesid gaasiturul hinnad nii GasPoolis kui ka TTF-il. „Kuu ette“ gaasihinnad langesid GasPoolis 8,1% ehk 21,98 euroni ning TTF-il 8,6% ehk 21,70 euroni megavatt-tunnist. Gaasihinna languse põhjuseks on eeldus, et kevade lähenedes tarbitakse gaasi vähem.

Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse veeldatud maagaasi ehk LNG-ga. Gaspool ja TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.

Telli Eesti Energia turuülevaade

Kuidas liigub elektri hind? Mis mõjutab gaasihinna kujunemist? Mis on olulisemad uudised energiaturgudel? Kuidas planeerida energiaostu lähtuvalt turuolukorrast?

Ole energiaturgudel toimuvaga kursis ja telli Eesti Energia igakuine energiaturu analüüs.