Iseteenindus

Naftahind alustas aastat tõusuga, gaasiturg langusega

12.02.2019

Jõulude ajal jahenemise märke näidanud naftaturg tõusis jaanuaris tagasi vahemikku 57 kuni 63 dollarit barrelist. Kuu keskmiste võrdluses oli tõusuks 4,5% tasemeni 60,2 dollarit barrelist.

Naftahinna tõusule aitas kaasa Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandussõja raugemine ning OPEC-i teade naftatoodangu langemise kohta. Samas aitas naftahinda kontrolli all hoida mure langeva nõudluse pärast.

EUR/USD oli jaanuaris suhteliselt stabiilne ja muutus 0,3% euro kasuks. Kuu viimane EUR/USD oli 1,1488 ning kuu keskmine EUR/USD oli 1,1416.

Hoolimata naftahinna tõusust langesid gaasiturul hinnad nii GasPoolis kui ka TTF-il. „Kuu ette“ gaasihinnad langesid GasPoolis 8,1% ehk 21,98 euroni ning TTF-il 8,6% ehk 21,70 euroni megavatt-tunnist. Gaasihinna languse põhjuseks on eeldus, et kevade lähenedes tarbitakse gaasi vähem.

Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse veeldatud maagaasi ehk LNG-ga. Gaspool ja TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.