Iseteenindus

Nafta- ja gaasiturud langesid novembris

13.12.2018

Novembri jooksul oli naftaturg pidevas languses. Kuu keskmiseks naftahinnaks kujunes 65,9 dollarit barrelist, mis tähendab 18,2% suurust langust võrreldes eelmise kuu keskmisega. Põhiliselt mõjutasid naftahinda novembris ületootmisega seotud mured, Iraani-vastased sanktsioonid ning Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandussõja tõttu vähenenud nõudlus.

Euroala jaoks aga vähendas naftahinna langust dollari tugevnemine. Novembris tugevnes dollar euro suhtes 1,02%. Kuu keskmine EUR/USD kurss oli 1,1367 ning kuu viimane EUR/USD sulgus tasemel 1,1359.

Koos naftahinnaga langesid ka gaasihinnad. GasPooli „kuu ette“ tehingute hinnad langesid 5,0% ehk 24,98 euroni megavatt-tunnist ning TTF-i hinnad langesid 4,7% ehk 24,87 euroni megavatt-tunnist. Gaasihinnad langesid tänu oodatust väiksemale tarbimisele ning suurele pakkumisele.

Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse veeldatud maagaasi ehk LNG-ga. Gaspool ja TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.