Nafta- ja gaasiturud langesid novembris

13.12.2018

Novembri jooksul oli naftaturg pidevas languses. Kuu keskmiseks naftahinnaks kujunes 65,9 dollarit barrelist, mis tähendab 18,2% suurust langust võrreldes eelmise kuu keskmisega. Põhiliselt mõjutasid naftahinda novembris ületootmisega seotud mured, Iraani-vastased sanktsioonid ning Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandussõja tõttu vähenenud nõudlus.

Euroala jaoks aga vähendas naftahinna langust dollari tugevnemine. Novembris tugevnes dollar euro suhtes 1,02%. Kuu keskmine EUR/USD kurss oli 1,1367 ning kuu viimane EUR/USD sulgus tasemel 1,1359.

Koos naftahinnaga langesid ka gaasihinnad. GasPooli „kuu ette“ tehingute hinnad langesid 5,0% ehk 24,98 euroni megavatt-tunnist ning TTF-i hinnad langesid 4,7% ehk 24,87 euroni megavatt-tunnist. Gaasihinnad langesid tänu oodatust väiksemale tarbimisele ning suurele pakkumisele.

Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse veeldatud maagaasi ehk LNG-ga. Gaspool ja TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.

Telli Eesti Energia turuülevaade

Kuidas liigub elektri hind? Mis mõjutab gaasihinna kujunemist? Mis on olulisemad uudised energiaturgudel? Kuidas planeerida energiaostu lähtuvalt turuolukorrast?

Ole energiaturgudel toimuvaga kursis ja telli Eesti Energia igakuine energiaturu analüüs.