Gaasiturud langesid, naftaturud on muutlikud

07.11.2018

Kuna Iraanile kehtestatud sanktsioonid tekitasid turgudel muret naftapakkumise pärast, tõusis oktoobri alguses nafta hind. Samas aitasid hinda allapoole tuua Ameerika Ühendriikide tugevad naftavarud ja madalseis börsidel. Tänu kuu alguse kõrgele naftahinnale tõusis Brenti toornafta tulevikutehingute kuu keskmine hind 1,9% ehk 80,6 dollarini barrelist, kuid kuu lõpus toimus suurem langus (täpsemalt 8,7%) ning novembri viimane sulgemishind oli 75,47 dollarit barrelist.

Dollar tugevnes euro suhtes oktoobris ning kuu keskmisi EUR/USD väärtusi vaadates oli muutus 1,5% dollari kasuks. Kuu viimane EUR/USD kurss oli 1,1318.

Gaasihinnad olid oktoobris põhiliselt langustrendis. GasPoolis langes hind 6,1% ehk 26,13 euroni megavatt-tunnist ja TTF-il langes hind 7,0% ehk 25,88 euroni megavatt-tunnist. Gaasi hinnad langesid tänu oodatust soojemale ilmale ning ka olulisele tuuleenergia toodangule kuu teisel poolel.

* Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse LNG-ga. Gaspool ning TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.

Telli Eesti Energia turuülevaade

Kuidas liigub elektri hind? Mis mõjutab gaasihinna kujunemist? Mis on olulisemad uudised energiaturgudel? Kuidas planeerida energiaostu lähtuvalt turuolukorrast?

Ole energiaturgudel toimuvaga kursis ja telli Eesti Energia igakuine energiaturu analüüs.