Iseteenindus

Nafta- ja gaasiturud jätkasid tõusu

11.06.2018

Brenti toornafta tulevikutehingute kuu keskmine hind tõusis 7,3% ehk 77,36 dollarini barrelist ning maikuu viimane turu sulgemishind oli 77,59 dollarit barrelist.

Hinnatõusu põhjustasid Ameerika Ühendriikide sanktsioonid Iraani vastu ning vähenev reserv. Küll aga aitas kuu lõpu poole hinda langetada Saudi Araabia ning Venemaa arutelu selle üle, kas muuta OPEC-i tootmispiiranguid, mis on tõstnud nafta hinna tänaseks 2014. aasta tasemele.

Euroopa jaoks võimendas nafta hinnatõusu tugevnev dollar, mida toetasid Ameerika Ühendriikide tugev sisemaine tarbimine, ootus, et Föderaalreserv tõstab intressimäärasid, ja impordimaksude kehtestamise plaanid. Dollar tugevnes mais euro vastu 3,7% ja kuu keskmine EUR/USD oli 1,1784. Kui turg mai viimasel päeval suleti, oli EUR/USD kurss 1,1699.

Gaasiturul tõusid „kuu ette“ tulevikutehingud Gaspoolis 12,5% ehk 21,57 euroni ja TTF-il 12,0% ehk 21,66 euroni megavatt-tunnist. Hinnatõus oli tingitud suuremast gaasinõudlusest elektritootmises ja hooldustest Norra gaasimaardlates.

* Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse LNG-ga. Gaspool ning TTF on Baltikumile kõige lähemal asuvad gaasi kauplemiskeskused.