Iseteenindus

Augustis tõusid nii nafta-, gaasi- kui ka õliturud

11.09.2017

Nafta „kuu ette“ hind tõusis septembris 5,54% ehk 51,87 dollarini barrelist. Peamisteks mõjuriteks olid USA naftavarude vähenemine ja OPEC-i pingutused kärpida liikmesriikide toodangut. Mõju avaldas ka Texase osariigis ehk USA naftatööstuse keskpunktis tegutsenud orkaan Harvey.

Kõrgemat naftahinda aitab kompenseerida dollari langev kurss euro suhtes (dollar oli viimati praegusest nõrgem 2015. aasta alguses). Ka dollari kurssi mõjutas orkaan Harvey ning ka pingelised suhted Põhja-Koreaga. EUR/USD kurss tõusis 2,57% ja kuu keskmine tase oli 1,1807.

Koos naftahinnaga tõusid ka Gaspooli ja TTF-i* hinnad – vastavalt 4,95% 15,79 euroni megavatt-tunnist ja 6,63% 15,80 euroni megavatt-tunnist. Lisaks naftahinna tõusule mõjutasid gaasihindu ka kasvav tarbimine ja mõningad tootmise langused.

Hinnavalemi põhjal moodustuv gaasihind kukkus augustis Baltikumis 2,8% põhiliselt tänu dollari langevale kursile euro suhtes ning hoolimata tõusnud nafta- ja õlihindadest.

* Gaspool on Saksa gaasibörs ja TTF on Hollandis asuv virtuaalne turg, kus kaubeldakse LNG-ga. Gaspool ning TTF on gaasi kauplemiskeskused, mis asuvad Baltikumile kõige lähedamal.