Iseteenindus

Juulis langesid nafta- ja gaasiturud, tõusid kivisöe ja süsiniku kvoodi hinnad

14.08.2017

Kivisüsi

Kivisöe maailmaturu hind tõusis juulis jõudsalt ning enamjaolt Hiina arvelt. Kuu alguses Lõuna-Hiinas maha sadanud sesoonsed vihmad kujunesid oodatust karmimaks ja veerohkemaks ning põhjustasid ulatuslikke üleujutusi, mudalaviine ja rahet. Üleujutuste kontrolli all hoidmiseks oli valitsus sunnitud vähendama hüdroelektrijaamade tootmisvõimsust, näiteks kahandati maailma suurima hüdroelektrijaama, Kolme Kuristiku tammi võimsust kahe kolmandiku võrra. Selle meetmega saab reguleerida veemassi voolamist jõgedes ja takistada üleujutusi.

Samal ajal vaevles Põhja-Hiina kesksuve kuumuse käes, mille tõttu kasutati tavalisest rohkem õhukonditsioneere, mis omakorda tõstis järsult elektrinõudlust. Et hüdroelektri toodangu olulist vähenemist korvata, huugasid Hiina kivisöe elektrijaamad täisvõimsusel. Ühtlasi suurenesid impordid Venemaalt ja Mongooliast sedavõrd, et Hiina tõusis maailma esimeseks kivisöe importijaks (edestades Jaapanit) ning maailma suurimaks energia importijaks (edestades Ameerika Ühendriike). Suurenenud nõudlus tõstis juuli keskmist söehinda maailmas 72,6 dollarini tonnist ehk 5,8 protsenti.

CO2 kvoodid

Ka Euroopas toodeti rohkem elektrit kivisöest, kuna sellega kaeti Prantsusmaa, Ukraina, Saksamaa ja teiste riikide hoolduses olevate tuumaelektrijaamade tootmislangust. Kivisöe suurenenud tootmismaht ja kõrgem toorainehind tõstsid Euroopa emissioonituru CO2 kvootide hinda.

Kvootide hind tugevnes ka sel kuul toimunud G20 kohtumise ootuses. Hamburgis peetud kohtumisel arutati meetmeid kliimamuutuste ohjamiseks. 19 riigipead kinnitasid oma toetust kliimamuutuste vastu ja üks, Donald Trump, eitas seda. Kuid selleks hooajaks on töö lõpetatud ning plaanis pole ühtegi poliitilist protsessi, mis võiks Euroopa emissioonituru reguleerimisele mõju avaldada. Seega pööras CO2 kvootide turuhind langustrendile.

Nafta ja EUR/USD

Kuu alguses nafta hind tõusis, sest USA toodang langes hooldustööde tõttu. Kuid järgmisel nädalal avaldati andmed, et OPECi ja mitme toetajariigi kokkulepet (mis sõlmiti naftahinna tugevdamiseks ja mis kujutab endast kogutoodangu kollektiivset kärpimist) täideti juunis vaid 78 protsendi ulatuses.

Ebaharilikult tunnistas OPECi ühenduse komitee sel kuul, et madal naftahind võib olla osaliselt nende endi süü. Nafta kogutoodangu veel mahukama piiramise asemel paneb ühendus nüüd rõhku seniste kokkulepete täitmisele. Samuti kaalutakse mõningate piirangute sätestamist Nigeeriale ja Liibüale, kes muidu olid kärbetest priid, sest nende majandusi on laastanud aastaid kestnud verised sisekonfliktid ning nad vajavad musta kulla raha riigi ülesehitamiseks ja poliitilise stabiilsuse saavutamiseks.

OPEC peab tõesti pingutama, et oma eesmärki täita – kuna toornaftaga kaubeldakse dollarites, siis survestab selle hindu ka USA rahaühiku nõrgenemine.

Dollar langes juulis viimase 23 kuu kõige madalamale väärtusele euro vastu. Langustrendi on põhjustanud USA majandustulemused, mis on järjepidevalt prognoositust madalamad, riigi võlakirjade väärtuse nõrgenemine ning poliitiline ebastabiilsus – sel kuul hakkas senat uurima president Donald Trumpi kampaaniatiimi võimalikku kokkumängu venelastega ning seda, ega president ise pole äkki uurimisprotsessi takistanud.

Gaas

Tuumaelektri toodangu vähenemise tõttu suurenes nõudlus ka gaasi järele ning see tõstis kuu alguses gaasi hinda nii Gaspoolil kui TTF virtuaalsel turul, kus kaubeldakse LNG-ga.

Seejärel on hinnad olnud pigem kerges langustrendis, sest soojade ilmade tõttu nõudlus vähenes ning nafta hind langes. Gaspoolil langes hind 0,8 protsenti ja TTF-l 0,6%.

Gaspool ning TTF on Saksamaa ja Hollandi gaasi kauplemiskeskused, mis asuvad Baltikumile kõige lähedamal.

Juuli energiaturgude ülevaate koostas praktikant Joanna Martiina Lepmets