Iseteenindus

Enefixi mullaparendaja on nüüd müügil ka Lätis

14.08.2017

Läti põllumehed saavad sellest suvest tõsta oma põldude mulla kvaliteeti Eesti Energia toodetud keskkonnasõbraliku Enefix mullaparendaja abil.

Põlevkivist elektri tootmisel üle jäävat tuhka saab edukalt kasutada erinevateks kõrvaltoodeteks nii ehituses, tee-ehituses kui põllumajanduses. Eesti Energia alustas 2016. aastal põletatud põlevkivist mullaparendaja turustamist Enefixi brändi all, kuid põletatud põlevkivi on kasutatud nii Eesti kui ka naaberriikide põllumajanduses juba aastakümneid.

“Seega võib öelda, et tegemist on põlevkivituha teise tulekuga Läti põllumajandusturule, kuid sel korral juba Enefix nime all,” rääkis Eesti Energia kütuste portfelli haldur Lauri Laanemäe. Tema sõnul mäletatakse mullaparendajat Lätis eelkõige kiire toime ja rikkaliku taimetoite elementide sisalduse tõttu.

Enefixi aitas Lätis müügile Scandagra Läti meeskond, kes tegeles mitmesuguste bürokraatlike küsimuste lahendamisega ning tutvustas kohapeal ka Eesti põllumeeste parimat kogemust. Scandagra Läti regionaalne müügijuht Zigmunds Kalninše sõnul olid Enefixi kulunormid, toime kiirus ja mõju saagikusele Lätis fookuses ja arutusel veel enne toote turule jõudmist. „Praktiliste kogemuste kõrval saime toetuda ka varasemalt koostöös Eesti teadusasutustega tehtud uuringutele,” meenutas Kalninš. Praeguseks on juba saadud ka esimene positiivne tagasiside Läti turult. “Oleme katsetanud ja võrrelnud mitmeid lubiväetiseid. Enefixi eelised on toote toime kiirus, mis samas ei mõju negatiivselt või agressiivselt põllukultuurile. See on suhteliselt harv nähtus kiire neutraliseerimisvõimega lubiväetiste seas,“ lisas Kalninš.

Põllumehele on selgeks boonuseks veel Enefixi kaltsiumi, väävli ja kaaliumi sisaldus. Tänu tänapäevasele laotamistehnikale on lahendatud ka mullaparendaja tolmamisprobleem.