Iseteenindus

Juunis langes nii nafta kui ka gaasi hind

10.07.2017

Kivisüsi

Kivisöe turg oli juunis stabiilsel tõusuteel. Võrreldes maikuuga tõusis kuu keskmine hind 4,6% ehk 68,64 dollarini tonnist. Põhiliselt mõjutasid kivisöe turgu Hiina pidevad pingutused täita keskkonnakaitse eesmärke ning India otsus hakata aasta jooksul kivisöe kaevandusi sulgema.

CO2 kvoodid

Euroopa emissioonituru CO2 kvootide hind tõusis juunis 5,8%, hinnani 4,97 eurot tonnist.

Euroopa Parlamendis arutati juunis kvoodituru reformimist, sealhulgas lennunduse ja laevanduse kaasamist kvoodisüsteemi. Praegu ollakse arvamusel, et CO2 kvootide hinnad peaksid tugevasti tõusma, et kvoodisüsteem täidaks oma eesmärki ning vähendaks emissioone.

Nafta ja EUR/USD

Brenti toornafta hind langes juunis teist kuud järjest ning jõudis 47,4 dollarini barrelist. Maikuuga võrreldes langes hind 7,5 protsenti. Nafta hinda mõjutasid näiteks üha suurenev toodang ja puurtornide arv Ameerika Ühendriikides ning poliitilised pinged Katari ja araabia maade vahel.

Nafta hinnalangust võimendas ka nõrgenev dollar. Juunis tõusis EUR/USD keskmine kurss maikuuga võrreldes 1,6% ehk 1,1229-ni. Nende ridade kirjutamise hetkel ulatub EUR/USD viimase 12 kuu kõrgeima tasemeni.

Dollarit nõrgestasid USA tööturu viletsad tulemused, Föderaalse Juurdlusbüroo endise direktori James Comey tunnistamine president Donald Trumpi vastu seoses enda vallandamisega ja Föderaalreservi oodatust erinevad signaalid intresside muutmise kohta. Eurot tugevdasid omakorda muu hulgas Euroopa Keskpanga presidendi Mario Draghi vihjed, et Euroopa rahandust muudetakse karmimaks.

Gaas

Sarnaselt naftahinnaga langes juunis ka gaasihind. Gaspooli gaasiturul kukkus hind järgmiseks kuuks 4,1% ehk 15,2 euroni megavatt-tunnist ning TTF virtuaalsel turul, kus kaubeldakse LNG-ga, kukkus hind järgmiseks kuuks 4,7% ehk 14,9 euroni megavatt-tunnist.

Siinkohal on kindlasti oluline naftahinna langus ja mõnel määral ka sesoonsus, sest soojema ilmaga tarbitakse gaasi vähem.