Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Elekter ka sinna, kus teda muidu ei ole
Kodu, Taastuvenergia

23.02.2022

Päris enda elektrijaam pole tänapäeval enam mingi lõik ulmekirjandusest. Õigupoolest on tegu lahendusega, mis on kättesaadav ka kõigile neile, kelleni tavalised elektriliinid ega -postid ei jõua. Võrguvaba ehk off-grid elektrijaam* toodab kogu vajamineva elektrienergia päikesest ja tuulest ning viib sammukese lähemale rohelisemale tarbimisele.

Meie inseneride loodud võrguvaba jaama tööpõhimõte on üsna lihtne: enamasti päikesepaneelide abil toodetud elekter kasutatakse kohe või salvestatakse akupanka: Teisisõnu: toodad nii palju, kui tarbid… või siis tarbid nii palju, kui toodad. Ja ei mingit võrguga liitumist. Lihtne!

Üks off-grid lahenduse kasutajatest on Aivar Auväärt. Ta on energeetikadoktor, kelle valdkonnaalased teadmised on muljetavaldavad. Seega on Aivar õige inimene meile tagasisidet andma.

Aivar, kus Sinu võrguvaba elektrijaam seisab?

Paigaldasin off-grid jaama keset Põhja-Sakala metsi asuvasse maamajja. Kuna hoones pole kunagi elektrit olnud ja lähimad elektriliinid on kolme kilomeetri kaugusel, siis tundus see ainumõistliku lahendusena.

Minu kui elektritarbija seisukohast on tegemist soodsa võimalusega: saan kaasaegseid mugavusi kasutada seal, kuhu elektri vedamine traditsioonilisel viisil oleks ebamõistlikult kallis.

Kas valisid mõne meie valmispakettidest või said ka sõna sekka öelda?

Valmispaketid polnud minu vajadustele päris piisavad, nii et tegime natuke ümber. Näiteks kasutan elektrienergia salvestamiseks liitium-ioonakusid ning valisime seadmed selle järgi, et kui tulevikus peaks elektritarbimine suurenema, saab olemasoleva tehnika täiendamisega lihtsalt hakkama. Minu lahenduse puhul saab päikesepaneelide arvu lausa kahekordistada.

Kui suurt tarbimist elektrijaam katab?

Jaama maksimumvõimsus on 7,2 kW ning on praegu mõeldud eelkõige hooajaliseks kasutamiseks. Päikesepaneelidest saadud energia paneb tööle nii veekeedukannu, veepumba, külmiku kui ka elektriahju, rääkimata vähem võimsatest seadmetest.

Majapidamises on olemas ka bensiinigeneraator, seda just hooajavälise tarbimise katmiseks. Üks, mida saan kindlalt öelda: võrreldes generaatoriga töötab off-grid jaam peaaegu et hääletult.

Elektrijaam oma koduõuel – on see pikk ja keeruline protsess?

Võtsin endale küll paar kuud mõtlemisaega, kuid pakkumise aktsepteerimisest kuni vastuvõtuakti allkirjastamiseni kulus neli kuud. Ma ei ütleks, et tegemist on pika ja keerulise protsessiga. Pealegi on suhtlus Eesti Energiaga olnud kogu aeg piisav ning kõik küsimused on leidnud vastuse. Ettevõtte töötajatel jätkub kogemust.

Kuigi sinu elektrijaam ootab suve, et end päriselt tõestama hakata, siis milline on hinnang senise kasutajakogemuse põhjal?

Võrguvaba elektrijaam töötab!

*Võrguvaba ehk off-grid elektrijaam on kodune elektrijaam, mis on elektrivõrgust sõltumatu ning toodab rohelist energiat otse loodusest. Koduelektrijaam sobib hästi näiteks suvilate või suvemajade hooajaliseks elektriga varustamiseks, talveperioodil tuleks ka generaator soetada. off-grid elektrijaama võimalused on piiramatud, sest elektrivajaduse kasvades saab sinna päikesepaneele, akusid ja muid komponente juurde lisada.

Muideks, oleme Eesti ühe suurimatest off-grid jaamadest paigaldanud Ruhnu saarele, kus päike, tuul ning generaator varustavad elektriga kõiki kohalikke tarbijaid.

Vaata off-grid elektrijaama kohta lisaks

NB! Kui sul tekkis huvi koduse elektrijaama vastu, siis nüüd on paras aeg tegutseda. Kuni 1. aprillini on avatud hajaasustuse programmi taotlusvoor, millega saavad maapiirkondades elavad pered küsida toetust ka elektrisüsteemide paigaldamiseks.