Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Päikesepaneelid ja aku juba on? Siis on järgmine samm paindlik energiajuhtimine
Kodu, Sääst

31.01.2022

Koju päikeseelektrijaama rajades on mõistlik soetada ka aku, mis võimaldab soodsa taastuvenergia kasutamist majapidamises maksimeerida. Peagi saab seadmeid tänu virtuaalsele elektrijaamale juhtida paindlikult ja veelgi tulusamalt.

Päikesepaneelid on kõige tuntum ja lihtsam viis koduse energiatootmise läbi vähendada oluliselt oma elektriarveid ja panustada puhtamasse keskkonda. Kuivõrd päike paistab ja toodab energiat päeval, ent tarbimise tipud kipuvad olema hommikuti ja õhtuti, tundub päevase toodangu salvestamine akusse loogiline. Seni on salvestid olnud võrdlemisi kallid, kuid viimaste aastate tohutult kiire tehnoloogia areng on muutnud akud kättesaadavamaks ja teinud paigaldamise mõistlikuks.

Aku ühendab koduse tootmise ja tarbimise


Eesti Energia paindlikkusteenuste juht Roland Murakas toob välja kolm peamist põhjust, miks aku lisamine oma päikesejaamale on tark tegu.

„Esiteks kattub kodune elektritarbimine ja päikesejaama tootmisaeg pigem vähe, sest tipptunnid on hommikuti ja õhtuti, kui energiaallikas ehk päike juba loojuma kipub,“ lausus Murakas. „Aku on ühisosa, mis tootmise ja tarbimise ühendab. Aku oluline lisaväärtus seisneb ka selles, et elektrikatkestuse korral on võimalus hoida töös majapidamises olulised tarbijad. Kõige mõistlikum on päikesepaneelid, inverter ja salvesti paigaldada korraga, sest aku lisamine hiljem võib tuua kaasa täiendavaid kulusid.“

Murakaga ühel nõul on lahenduse esimeste seas kasutusele võtnud Marko Viiding. „Päikesepaneelide ja aku suur väärtus on võimalus tarbimiskõverat nihutada ja seda ka võrgust võetava elektri arvelt,“ kirjeldas Viiding. „Kui päike käib kõrgemalt, läheb toodang majapidamise tarbimisse ning ülejääk akusse, kust saab elektrit kasutada õhtutundidel ja öösel. Sügisest varakevadeni saab akusse salvestada öist odavat elektrit, mida näiteks hommikusel kõrge hinnaga tipptundide ajal kasutada. Praeguste eriti kõrgete elektrihindade juures toob see olulise säästu.“

Teenust on lihtne tellida, sest paneelide ja aku lahendus projekteeritakse parimate tulemuste saamiseks ühtse tervikuna ning ka hilisem garantii ja hooldus on tervikteenuse osa. Võimalus on osta täislahendus ka järelmaksuga.

Päikesepaneelid akuga? Siit leiad vastused kõigile enda küsimustele

Loen lisa


Aku võimaldab energiakulusid oluliselt vähendada

Teiseks väheneb Muraka sõnul elektri- ja võrguteenuse arve, kuna liiklus võrgu vahel väheneb oluliselt. Pärast investeeringut päikesejaama ja salvestisse võib elektri- ja võrguteenuse majapidamise igakuistest püsikuludest sisuliselt maha arvata. Kui ilma akuta vähendavad päikesepaneelid võrgutasusid 20-25%, siis salvesti maksimaalsel kasutamisel võivad need kahaneda 50-60 protsendini.

Sobiva salvesti valimisel võetakse arvesse tarbimist ja päikesejaama võimsust. Eesti Energia valikus on akud mahutavusega 5-30 kilovatt-tundi. Suurem aku tähendab suuremat investeeringut, kuid samas vähendab oluliselt vajadust tarbida võrguelektrit. Näiteks on aastatarbimise juures 10 000 kWh mõistlik paigaldada 10 kW päikesejaam ja sellega koos näiteks 10-15 kWh salvesti.

„Päikesepaneelide ja aku mõju energiaarvetele sõltub oluliselt majapidamise tarbimiskäitumisest. Lastega peredes, kus ollakse palju kodus ka päevasel ajal, võib ka suvisel ajal kogu või suur osa päikeseenergia toodangust kuluda tarbimise katmiseks,“ märkis Viiding. „Kui inimesed hommikul kodust lahkuvad ja alles õhtul naasevad, saavad nad suure tõenäosusega järgmise hommikuni kasutada eelmisel päeval salvestatud päikeseenergiat.“

Kogemuslugu: kuidas saada päikesepaneelide ja akulahendusega aasta lõikes elektrikulud nulli?

Loen lisa


Kolmandaks ei saa Muraka kinnitusel unustada keskkonnasõbralikkuse aspekti, sest roheline pole mitte ainult kodus tarbitud elekter, vaid kuskil jääb tootmata teise majapidamise jagu elektrit, mida pole tarvis ka mööda elektrivõrku liigutada.

Paindlik energiajuhtimine tagab varustuskindluse ja toob tulu

Selle aasta jooksul lisab Eesti Energia lahendusele veel ühe võimaluse: paindliku energiajuhtimise. See tähendab, et kodune elektritootmine ja -salvestamine ühendatakse inverteri kaudu Eesti Energia virtuaalse elektrijaamaga, mis kliendi seatud kriteeriumidest lähtudes ja mugavuses järeleandmisi tegemata juhib tootmist ja salvestamist nii, et see oleks maksimaalselt kasulik.

„Paindliku energiajuhtimise teenuse puhul liidestatakse kodune energiasüsteem kliendi mugavusparameetritest lähtudes virtuaalse elektrijaamaga, mis aitab teenida täiendavat tulu, tagada minimaalse energiakulu ja koduse varustuskindluse juhul, kui peaks esinema elektrikatkestus,“ selgitas Murakas.

Aku ja sellega koos paigaldatav lisamoodul tagavad vajalike seadmete toimimise ka elektrikatkestuste ajal, mis on eriti oluline hajaasustusega piirkondades. Süsteem võimaldab eelnevalt seadistada, kuhu katkestuse korral akutoide suunata. Kui mõnel võib see olla valgustid ja sügavkülmik, siis teisel veepump või mõni muu väiksema energiatarbega oluline seade, et tagada igapäevaelu toimimine.

Eesti Energia pakub tuge kogu süsteemi elutsükli vältel alates lepingu sõlmimisest kuni seadmete utiliseerimiseni, mille sees on professionaalne inseneritöö ning garantii toodetele ja paigaldusele. Klient määrab ise, millises mahus soovib oma akuga energiaturul osaleda ja Eesti Energia kogenud spetsialistid panevad kliendi aku raha teenima. Samas jääb endiselt võimalus müüa üle jäävat elektrit võrku.