Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Nordkalk pani karjääri pumbad paindliku energiajuhtimisega täiendavat tulu teenima

29.09.2021

Eesti Energia paindlik energiajuhtimise teenus võimaldab Nordkalkil Karinu karjääri pumpade elektrikulu osaliselt tagasi teenida.

Nordkalk on Põhja-Euroopa juhtiv lubjakivipõhiseid tooteid ja lahendusi pakkuv ettevõte, millel on märkimisväärne esindatus Kesk-Euroopas. Rakke lubjatehas koos Karinu lubjakivikarjääriga on üks kolmest ettevõtte tootmisüksusest Eestis ning teine, mille seadmed, täpsemalt pumbad, on virtuaalse elektrijaamaga ühendatud.

Nordkalki Karinu karjääri pumbad teenivad tänu Eesti Energia virtuaalsele elektrijaamale lisatulu.

Karinu karjäärimeistri Raino Piirsalu sõnul on paindliku energiajuhtimise lahendus olnud kasutusel mõne kuu ja seni toiminud sujuvalt.

„Pumbad viivad karjääri imbuva põhjavee settebasseinidesse ja sealt Karinu järve. Kuigi suvel on veetase olnud madalam, töötavad need enamasti ööpäevaringselt ja kuna need kasutavad elektrit, tähendab see meile pidevat kulu,“ selgitas Piirsalu. „Küll võib pumbad lühikeseks perioodiks, näiteks 30 minutiks, veetaset sisuliselt mõjutamata välja lülitada. Paindlik energiajuhtimine võimaldab läbi virtuaalse elektrijaama meil teha seda nii, et teenime ise sellest tulu. Virtuaalne elektrijaam näeb, et kasulikum oleks müüa selleks 30 minutiks ostetud energia turule ja hiljem edasi pumbata. Kogu protsess toimub automaatselt, järgides meie seatud tingimusi. Kui olukord tingib, saame teenuse ka välja lülitada.“

Sama paindliku energiajuhtimise lahendus on juba mõned kuud kauem töötanud Nordkalki Vasalemma karjääris ning peatselt ühendatakse virtuaalse elektrijaamaga ka teine Karinu karjääri pumpla.

Seadmete paindlik juhtimine võimaldab elektrisüsteemis kasutada rohkem taastuvenergiat ja vähendada tööstusettevõtete keskkonnajälge. Paindlikkus võimaldab seadme omanikul teenida lisatulu, osaledes elektrisüsteemi tasakaalu hoidmises.

Luurmees rõhutas, et praeguses rekordiliste hindadega energiaturuolukorras, on ettevõtete huvi paindliku energiajuhtimise vastu oluliselt kasvanud.

„Kõigil suurema elektritarbimisega ettevõtetel tasub julgelt meie poole pöörduda isegi juhul, kui esmapilgul tundub, et see teenus ei ole teie jaoks,“ märkis Luurmees. „Koos saame ettevõtte protsessid ja seadmed läbi analüüsida ning tuvastada, kui suur on paindlikkuse potentsiaal. Olenevalt seadmest on teenitav tulu kuni 15% seadme aastasest elektritarbimise või -tootmise vastavalt kulust või tulust. Teenusega liitumise kulud kannab Eesti Energia ning teie ettevõte selleks täiendavaid investeeringuid tegema ei pea.“

Virtuaalne elektrijaam sobib tööstusharudele, kus on suure energiatarbimisega seadmeid. Sobivad valdkonnad: tselluloosi- ja paberitööstus, tsemenditööstus, külmhooned, logistikakeskused, puidutööstus, vee-ettevõtted, metallurgia, keemia- ja plastitööstus, koostootmisjaamad. Neis kõigis on seadmed, mille tuluteenimise potentsiaal on praegu veel kasutamata: nt külmutus- ja kütteseadmed, tööstuslikud boilerid, ahjud ning purustid, millega seotud protsessides on inertsus, mis võimaldab nende seadmete koormust nihutada ühelt ajahetkelt teisele.

Lisaks elektrit tarbivatele seadmetele on kasulik virtuaalse elektrijaamaga liita ka tootmis- ja salvestusseadmeid, mille tööd saab vastavalt vajadusele kiiresti ümber planeerida. Sinna hulka kuuluvad UPSid, erinevad suured akud, koostootmisjaamad ja generaatorid. Oluline on, et elektrit tarbiva või tootva seadme koormuse muutmine ei mõjutaks ettevõtte põhiprotsesse.

Kuidas süsteem toimib?

 • Kõigepealt lepitakse kokku tingimused ja piirangud, kuidas ning mis hetkel annab ettevõte oma elektriseadmed virtuaalsele elektrijaamale kasutamiseks.
 • Seejärel paigaldatakse tööstusruumi väike, raamatu suurune seade, mis hakkab suhtlema virtuaalse elektrijaama ja elektrituruga.
 • Kui vaja, lülitub elektriseade lühikeseks ajaks välja, et jätta sellel ajal tarbimata jäänud elekter võrku. See omakorda aitab tasandada elektri tootmise ja tarbimise tasakaalu elektrivõrgus. Teenus toimib nähtamatult.
 • Küsi lisa:
  Janno Luurmees
  Tarbimise juhtimise müügijuht
  Tel: +372 504 0691
  [email protected]