Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Börsihind on kerkinud rekordtasemele: mida saad teha, et arved oleksid väiksemad?
Kodu, Sääst

08.09.2021

Elektri börsihind on viimastel nädalatel hüpanud enneolematutesse kõrgustesse. Selgitame, miks kõrged hinnad tekivad, keda mõjutavad ning kuidas saad end kõrgemate börsihindade vastu kaitsta.

Elektri hind kujuneb Põhjamaade ja Baltimaade ühisel elektriturul ega sõltu ülemäära palju sellest, millised elektrijaamad just Eestis töötavad. Kui ilmastikust tingituna ei saa tuule-, päikese- ja hüdroelektrijaamad piisavas mahus töötada, tuleb käivitada gaasi- ja kivisöejaamad või reservelektrijaamad, mille omahind on CO2 emissioonitasu ja kütuse hinna tõttu lihtsalt kõrgem.

Miks elektrihind nii kõrge on?

Praeguse hinnatõusu taga on mitu tegurit. Tänavu on nõudlus elektri järele olnud suur nii aasta alguses, mil oli pakast, kui ka suvel, kus elektrit kasutati jahutuse eesmärgil. See mõjutas Põhjamaades hüdroreservuaaride taset.

Samuti on majanduskeskkond aktiivne – tarbimine oli kolmandas kvartalis 6% suurem kui mullu. Külm ilm ja kütteperiood kasvatab tarbimist veelgi.

Kogu klientide tarbitav elekter ostetakse Põhjamaade ja Baltikumi ühiselt elektriturult. See tähendab, et elektri hind ei sõltu ainult sellest, millised elektrijaamad töötavad Eestis, vaid regioonis tervikuna.

Kui taastuvenergia ei suuda tarbimist katta, peavad tööd alustama gaasi-, kivisöe-, ja viimasel ajal ka reservelektrijaamad, mille omahind on kallim. Seda nii kõrgema CO2 hinna tõttu kui ka tootmissisendite, nt gaasi hinna mitmekordse kallinemise tõttu.

Vaata õpetlikku videot, kuidas kujuneb elektri börsihind:


Keda kõrge börsihind mõjutab?

Kõrge börsihind puudutab neid tarbijaid, kes on valinud Muutuva paketi, sest sel juhul on elektriarve kujunemine seotud börsihinnaga. Kui sul on tunnipõhise hinnaarvestusega Muutuv pakett, tasub olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Kindel Pluss, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Mida kliendina teha saan?

Erakliendina tasub kaaluda üha hoolikamalt läbi, kas eelistada fikseeritud hinnaga paketti või võtta hinnakõikumiste risk ning otsustada börsihinnast sõltuva paketi kasuks.

Erinevate elektripakettidega saad tutvuda meie kodulehel ning kui soovid enda tänast elektripaketti muuta, saad seda mugavalt teha meie e-teeninduses.

Kui oled valinud börsipaketi, saad oma arvet vähendada, kui nihutad oma tarbimist kõrgema hinnaga tundidelt madalama hinnaga tundidele.

Eesti Energia kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha Eesti Energia mobiiliäpist. Paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile ning seeläbi võita.

Üha rohkem on aga neid, kes soovivad pikaajalist kindlust hinnakõikumiste vastu ja selleks on hea lahendus hakata ise päikesepaneelide abil elektrit tootma.

Tarbides kohapeal toodetud elektrit jääb ostmata kallis võrguelekter, kus on sees võrgutasud, aktsiis ja maksud. Päikesepaneelide paigaldamine on üks lihtsamaid viise hakata ise rohelise elektri tootjaks. Üldiselt on võimalik päikesepaneelidega vähendada elektriarvet poole võrra.

Kas hind jääbki kõrgeks?

Prognoosimine on tänamatu töö. Väga palju sõltub ilmastikust. Näeme, et ette kaubeldavate elektrikoguste hinnad on tavapärasest kõrgemal tasemel ning hinnatase jääb kõrgemaks tõenäoliselt kuni kevadeni, mil ilmad soojenevad ja tarbimine väheneb.

Loe lähemalt ka energiasäästu kohta:

Kõrged elektriarved kimbutavad? Abi saad just neist lahendustest »
Valmista kodu külmade ilmade saabumiseks ette juba täna »