Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Pikaajaline tuuleenergia leping võimaldab hinda aastateks madalal tasemel fikseerida
Äri, Taastuvenergia

15.07.2021

Ettevõtete jätkusuutlikkus on klientide jaoks järjest olulisem. Eesti majandus, tööstus ja põllumajandus on väga CO2-mahukas. Seetõttu tasub otsida lahendusi, mis võimaldaksid elektrikulusid ja -tarbimist vähendada.

Enda tegevuse keskkonnamõju vähendamiseks on ettevõtetel palju erinevaid võimalusi. Kõige lihtsam ja loogilisem on alustades sellest, et vähendada jäätmete hulka, sorteerida prügi ja teha töötajate hulgas teavitustööd, kuidas vähendada energiakasutust.

Aga tehnoloogia ja energiamaailm on arenenud nii kaugele, et energialahendusi, mis aitavad keskkonnamõju vähendada, on märkimisväärselt juurde tulnud. Seeläbi on rohepöörde elluviimine lihtsam kui kunagi varem.

Kõige lihtsam on alustada sellest, mis on enamikele ettevõtetele jõukohane, lihtne ja kergesti teostatav tegevus. Veenduda, et kasutatav energia on toodetud taastuvatest allikatest.

Statistika näitab, et iga kolmas eraklient valib juba lepingut sõlmides taastuvenergial põhineva paketi, aga ettevõtetel on see liigutus on just ettevõtetel aeglasem tulema.


Viimastel kuudel on näinud suurt populaarsuse kasvu pikaajalised tuuleenergialepingud (PPA - power purchase agreement). Pikaajaline tuuleenergia ostuleping võimaldab kliendil elektrihinda soovitud perioodiks soodsatel tingimustel fikseerida. Lisaks aitab seeläbi kaasa uute tuuleparkide kiiremale kerkimisele - arendajad saavad seeläbi kindluse, et toodetud elektrile on ostja olemas.

Pikaajaline tuuleenergia ostuleping võimaldab kliendil osta taastuvenergiat ja fikseerida elektrihind pikaks perioodiks soodsatel tingimustel. Oleme sõlminud üle saja lepingu suurte ja keskmise suurusega ettevõtetega üle kogu Baltikumi. Teiste hulgas on pikaajalise partnerluse kasuks otsustanud Telia Eesti, Levira, Eesti Pagar, Premia ja Jalax.

Kokku on üle Baltikumi müüdud taastuvenergia maht üle 2 TWh, mis on sama palju kui poole miljoni Eesti kodukliendi aastane elektritarbimine. Pikaajalise lepingu pikkus on minimaalselt seitse aastat ning sõlmitud tehingute elektritarne algab alates 2023. aastast.

2021. aasta börsihind on olnud hüppeliselt kallinenud CO2 emissioonikvootide tõttu väga kõrge ning prognoosime, et lähiaastatel see pigem kasvab või jääb sarnasele tasemele. Võrreldes tänase börsihinnaga võimaldab pikaajaline elektrileping säästa ettevõttel elektrikuludelt kuni 30%.