Blogi
Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast
Päikesepaneelid akuga? Siit leiad vastused kõigile enda küsimustele
Kodu, Taastuvenergia
Elektrimaailma lähitulevik kuulub tuule- ja päikeseenergiale. Üks peamine väljakutse taastuvate energiaallikate valdkonnas on aga nende ebastabiilsus. Teisisõnu – tuuleenergiat saab toota ainult tuulise ilmaga ja päikeseenergiat päikeselise ilmaga ja kui kumbagi pole, pole ka elektrit.
Selle probleemi lahendus peitub energia salvestamises – osa toodetud energiast pannakse tuule-päikesevaba perioodi jaoks hoiule.
Rohelise elektri tootmisest huvitatud eramajade omanikud saavad nüüdsest Eesti Energia päikeselahenduste kasuks otsustades elektrit aku abil ka salvestada, et vähendada elektrikulusid, oma keskkonnajalajälge ja kaasa aidata Eesti rohepöördele, toetades taastuvenergia laiemat kasutusele võtmist.
Päikesepaneelide ja aku lahendus võimaldab olla ise enda energia peremees. Päikesepaneelidest ja akust saab kodune roheline elektrijaam, mis vähendab elektrikulusid ja võimaldab teenida tulu.
Salvestus on hea kahel põhjusel. Esiteks, on võimalik rohkem tarbida seda elektrit, mida oled ise tootnud ning seeläbi kulusid kokku hoida. Teiseks on tagatud elektrivarustus ka siis, kui võrgus on katkestus.

Kuidas töötab päikesepaneelide ja aku lahendus?
Kui palju on võimalik säästa?
Pikaajaliste ekspertprognooside kohaselt on elektrihind tõusutrendis ning mida kallim on elektrihind võrgus, seda kiiremini kodune päikeseelektrijaam end ära tasub.
Akude hinnad on järjest langenud ning seetõttu ka salvestus taskukohasem. Ideaaljuhul on võimalik aasta lõikes vähendada elektriarveid kuni 70%, kuid kuna iga kodu ja tarbimine on erinäoline, võib ka saadav sääst vastavalt projektile erineda.
Näidislahendus: ühepere ridaelamu
Aastatarbimine | 5000 kWh |
Päikeseelektrilahendus | 18 paneeli, võimsus 6,48 kW |
Inverter | 6 kW |
Salvestuslahendus | 10 kWh |
Aastatoodang | 6500 kWh |
Keskmine sääst elektrikuludelt aastas | 60% |
Saadav sääst muutub hooajaliselt - suvel võib elektriarve väheneda ligi 95%, talvel aga märksa vähem. Paneelide tootlikkuse kõrgaeg jääb tavaliselt märtsi ning hilise augusti vahele. Parima toodanguga kuud on tavaliselt aprill ja mai, sest päike käib siis kõrgelt ning temperatuurid on jahedamad. Talviti liigub päike madalamalt ning seetõttu on ka tootlikkus väiksem, ent mitte päris olematu.
Selle näol, et Eestis päikesepaneelid ära ei tasu, on tegemist müüdiga. Tõsi, Eestis on vähem otsest päikesevalgust kui mõnes lõunapoolsemas riigis, aga näiteks Saksamaaga võrreldes on meie päikesepaneelide tootlikkus sama. Eesti kasuks räägib aga ka keskmisest madalam õhutemperatuur, mis omakorda tõstab päikesepaneelide efektiivsust.
Kas tahad säästa loodust, hoida kokku elektrikuludelt ja kasvatada oma kinnisvara väärtust? Kui vastus on jah, siis võiksid mõelda päikesepaneelide ja akulahenduse paigaldamisele. Iga huviline saab Eesti Energia päikeseenergia kalkulaatori abil kiirelt välja arvutada, milline oleks planeeritava koduse elektrijaama orienteeruv aastane toodang, salvestiga saadav lisakasu ning süsteemi maksumus.