Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Tuulevaikne ja külm ilm on kergitanud börsihindu: mida saad tarbijana teha?
Kodu, Sääst

04.02.2021

Elektri börsihind on aasta alguses olnud keskmisest kõrgem. Selgitame, miks kõrged hinnad tekivad, keda mõjutavad ning kuidas saad end kõrgemate börsihindade vastu kõige lihtsamini kaitsta.

Elekter on alates 2013. aastast Eestis turukaup, mille hind tekib Põhjamaade ja Baltikumi elektribörsil nõudluse ja pakkumise suhtena. Kuigi Eesti Energia on Eesti mõistes väga suur ettevõtte, siis Põhjamaade ja Baltikumi ühisest elektriturust moodustame väikese osa.

Jaanuari keskmine börsihind oli 53,55 €/MWh, mis on 17% kõrgem detsembrikuu keskmisest börsihinnast (45,49 €/MWh) ja 30% kõrgem novembrikuu keskmisest börsihinnast (40,99€/MWh).


Kõrgema hinnataseme taga on Põhjamaade ja Baltikumi piirkonnas suurenenud elektritarbimine ning vähenenud tuuleolud. Meie lähiriikide elektriturg sõltub paljuski tuulest ning kui tuuleolud on tagasihoidlikud, siis avaldab see otsest mõju ka Eesti börsihinnale.

Kuna külmema ilma tõttu on paljudel kodudel ning ettevõtetel ka tarbimine suurenenud, avaldab ka see koos kõrgema börsihinnaga elektriarvetele mõju.

Keda kõrge börsihind mõjutab?

Kõrge börsihind puudutab neid tarbijaid, kes on valinud Muutuva paketi, sest sel juhul on elektriarve kujunemine seotud börsihinnaga. Kui sul on Muutuv pakett, tasub olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Eesti Energia kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha Eesti Energia mobiiliäpist. Paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile ning seeläbi võita.

Kuidas end kõrge börsihinna eest kaitsta?

Kui börsihinna järgi tarbimise juhtimine sind ei kõneta, on võimalik valida ka teine tee. Õnneks on elekter üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik kolmeks aastaks fikseerida. Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Võrdne, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Erinevate elektripakettidega saad tutvuda meie kodulehel ning kui soovid enda tänast elektripaketti muuta, saad seda mugavalt teha meie e-teeninduses.

Loe lähemalt ka energiasäästu kohta:

Elektriarve liiga suur? 3 viisi, kuidas kütteperioodil kulusid kontrolli all hoida »