Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Ole targem tarbija! Kolm kõige sagedamini esitatud küsimust elektripakettide ja -hinna kohta
Kodu

30.11.2020

Kui viimati sai kodustele elektriteemadele tähelepanu pööratud aastaid tagasi lepingut sõlmides, siis väärib värskendust, mida elektriarvest ja pakettide valikust teadma peaksid.


Mis on elektri börsihind?

Alates 2013. aastast kujuneb elektri hind Põhjamaade ja Baltikumi Nord Pool Spot elektribörsil. Elektri börsihind on muutlik ja kõigub iga tund sõltudes näiteks nii elektrijaamade või merekaabli hooldus- ja avariitöödest, riikidevahelisest ülekandevõimsusest, üldisest majanduskliimast kui ka ilmast.

Kuna börsihind kõigub, kasutavad paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile. Seeläbi on võimalik kuludelt võita.

Kui börsihinna järgi tarbimise juhtimine sind ei kõneta, on võimalik valida ka teine tee. Õnneks on elekter üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik aastateks fikseerida. Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Kust ma tean, milline elektripakett mulle kõige paremini sobib?

Eesti Energia on valiku teinud lihtsaks — valida on võimalik kolme paketi vahel.

Muutuvas paketis sõltub elektri hind täielikult börsihinnast. Elektri hind muutub börsil iga tund paljude erinevate tegurite koosmõjul. Elektri börsihinnal saad kõige mugavamalt silma peal hoida Eesti Energia mobiiliäpiga.

Kindla paketiga saad elektri hinna fikseerida 6 kuni 36 kuuks — nõnda tead, et sel perioodil on igal kuul elektri kilovatt-tunni hind sinu arvel sama ja elektribörsi hinnakõikumised elektriarvet ei mõjuta.

Võrdses paketis on elektrihind fikseeritud ja elektriarve kuiselt ühtlane, mis aitab sul paremini oma kulusid planeerida. Võrdse makse suuruse leiame personaalselt just sulle, võttes arvesse sinu kaheteistkümne kuu tarbimisprognoosi. Paketiga liitujatele kaasneb tasuta elektriseadmete ja elektririkke kindlustus.

Endale sobiva paketi valimisel mõtle läbi, kas oled valmis võtma elektrihinna kõikumise riski enda peale või soovid jätta selle elektrimüüjale? Kui eelistad mitte riskida, sobib sulle Kindel või Võrdne pakett. Võrdse paketiga kaasnev tasuta elektriseadmete ja -rikke kindlustus annab pealekauba ka südamerahu, et kahjujuhtumi korral on kodused elektriseadmed kaitstud.

Elektripakettide kohta saad rohkem lugeda Eesti Energia kodulehel. Kui jääd hätta, kasuta ka mugavat paketi valiku abimeest.

Elektriarvel on palju erinevaid ridu, mida need tähendavad?

Lühidalt öeldes koosneb elektriarve kolmest komponendist: elektrienergia, võrgutasu ning riiklikud maksud (taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis).

Elektrienergia kogumaksumus sõltub sellest, milline on sinu elektrihind ning kui palju oled elektrit tarbinud. Kui valid fikseeritud hinnaga paketi, tead oma kilovatt-tunni hinda kogu lepinguperioodi vältel ette. Kui valid börsihinnaga paketi, siis sõltub sinu hind elektribörsil toimuvast.

Võrguteenuse tasu makstakse võrguteenuse osutajale selle eest, et ta elektri kohale toimetaks. See tähendab selleks vajaliku taristu ülalhoidmist ja arendamist. Võrguteenuse hinda klient mõjutada ei saa, selle kinnitab igal aastal Konkurentsiamet. Küll aga saad oma võrguettevõtja (nt Elektrilevi) juures valida enda kodule sobiva võrgupaketi.

Taastuvenergia tasu on riigi määratud tasu, mille eesmärk on toetada taastuvast allikast või tõhusa koostootmise režiimil elektrienergia tootmist Eestis. Taastuvenergia tasu arvutab ja avalikustab igaks aastaks põhivõrguettevõtja Elering. Elektriaktsiis on riiklik maks, millest rahastatakse keskkonnahoidu.

Lähemalt elektripakettide kohta »