Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Inimkeskne valgustus – selle kümnendi Tiigrihüpe
Äri

25.11.2020

Valgus kui töökeskkonda olulisel määral mõjutav tegur pole Eesti töökultuuris senimaani laialdast tähelepanu pälvinud. Samas, Euroopa majanduse alustalas Saksamaal on inimkesksed juhitavad valgustuslahendused juba edukalt rakendust leidnud.

Aastatuhandeid töötasid inimesed päevast päeva välitingimustes, mille tulemusel harjus meie bioloogiline kell maakera ööpäevase valgusrežiimiga. Sotsiaalne ja tehnoloogiline areng on meid tänaseks päevaks viinud olukorda, kus enamus ajast veedame siseruumide monotoonses tehisvalguses, mis paraku ei ole töötegemiseks kõige parem keskkond.


Ebapiisav valguslahendus loob üksluise, ebaloomuliku ning nii füüsiliselt kui ka vaimselt piirava olustiku. Eesti Energia valgusteenuse inseneri Sten Pajula sõnul on inimkesksete valguslahenduste peamine eesmärk vähendada tehisvalgusest tulenevat stressi:„Koosolekuruumis on kell 8, 12 või 16 sama valgus, aga õues muutub valgus järjepidevalt Uute lahendustega on võimalik valgustust on võimalik tööle panna nii, et see aitaks imiteerida väliskeskkonna bioloogilist rütmi.”

Inimkeskne valgustuslahendus kohaneb vastavalt kasutaja soovidele. „Näiteks, üks-ühele kohtumisel saab muuta värvsustemperatuuri ruumis kollakamaks, mis loob rahulikuma ja hubasema keskkonna privaatseks vestluseks,“ selgitab Pajula.

Teise näitena toob ta välja olukorra, kus on vaja luua töökollektiivi ühiseks ajurünnakuks koostööd soosivam olustik: „Inimkeskse valgustuse abil saab reguleerida värvsustemperatuuri ruumis keskpäevale omasemale heledamale valgusele, mis loob intensiivseks mõttetööks produktiivsema ja erksama keskkonna.“


Teadusuuringute abil on välja selgitatud, et juhitav valgustus aitab vähendada stressi, suurendab produktiivsust ning muudab töötajad lojaalsemaks. Enam pole vaja tehisvalgustusega kontoris päevast päeva istuda või liiga pimedas koosolekuruumis silmi väsitada. Töötajaid kõnetab tööandja, kes hoolib oma kollektiivi heaolust ja tervisest.

Ja võidab ka tööandja. LED-tehnoloogial põhinev juhitav valgustus aitab pärast renoveerimistöid säästa kuni 60% elektrit võrreldes olemasoleva luminofoorlahendusega. Eluiga on LED-tehnoloogial samuti pikem ning hoolduskulud põhimõtteliselt olematud.

„Eluiga LED tehnoloogia puhul ei tähenda, et kümne aasta pärast põlevad pirnid läbi. LED-i puhul tähendab eluiga seda, et valgusvoog on langenud mingi protsendi,“ väidab Pajula. Samuti lisab ta, et hoolduse puhul on ainsaks järjepidevaks nõudmiseks puhastamine: „Valgustit ega valgusti sisu vahetama ei pea. Tähtis on, et valgustit ja selle ruumi regulaarselt puhastatakse.“

Läänemaailma äärealal elades esineb paratamatult momente, kus Eesti töökultuur ja -harjumused kohanevad viivitusega mujal maailmas ilmnenud arengutele. Juhitav valgustus on üks koht, kus Eesti töökultuur saab juba eos olla esimeste seas, teha hüppe ja positsioneerida ennast eeskujulikuks näiteks. Teeme üheskoos inimkesksest valgustusest meie töökeskkonna selle kümnendi Tiigrihüpe!

Lähemalt valgusteenusest