Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Elektrileping pikeneb? Siit leiad vastused kõige sagedamini esitatud küsimustele
Kodu

25.11.2020

Aasta lõpus pikeneb paljudel kodudel taaskord elektrileping. Kui viimati sai elektriteemadele tähelepanu pööratud aastaid tagasi lepingut sõlmides, siis väärib värskendust, mida elektrilepingu pikenemine õigupoolest tähendab.


Sain oma postkasti pikenemispakkumise. Mida ma tegema pean?

Lühike vastus on, et mitte midagi. Kui hinnapakkumine sobib, pikeneb leping automaatselt sama paketiga ka järgmiseks perioodiks. Näiteks kui oled sõlminud kolmeaastase fikseeritud hinnaga Kindla elektripaketi lepingu, saad uue hinnapakkumise täpselt samale paketile ja ajaperioodile ja leping pikeneb iseenesest, kui sa pole just märku andnud, et soovid midagi muuta.

Kui tunned, et soovid oma paketti või lepinguperioodi muuta, näiteks valida fikseeritud hinna asemel börsihinnaga paketi, siis saad seda lihtsalt teha Eesti Energia e-teeninduses.

Mulle saadetud pikenemispakkumises on elektrihind on võrreldes eelmise perioodiga muutunud. Miks see nii on?

Elekter on üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik pikaks ajaks fikseerida. Reaalsus on see, et möödunud kolme aastaga toimuvad elektriturul muudatused, mille tulemusel võib lepingu pikenemise ajaks hind kas tõusta või langeda.

Alates 2013. aastast kujuneb elektri hind Põhjamaade ja Baltikumi elektribörsil nõudluse ja pakkumise suhtena. Elektri turuhind muutub iga tund ning sõltub nii CO2 kvootide, söe ja gaasi hinnast kui ka üldisest olukorrast elektriturul ehk elektrijaamade töötamisest ja tarbijate nõudlusest.

Viimasel ajal on elektri turuhinna mõjutajaks olnud hüppeline CO2 kvootide hinnatõus. Kolm aastat tagasi maksis CO2 13 €/tonn, täna on hind 53 €/tonn, ehk CO2 kvoodi hinnatase on tõusnud 307%, mis kajastub ka elektri hinnas.

Mida saan teha, et elektriarved väiksemad oleksid?

Võimalusi elektriarve vähendamiseks leidub igas kodus. Hea uudis on, et iga tarbimata jäetud kilovatt-tund mõjutab elektriarvet kolmekordselt, sest säästetud elektrienergia võrra väheneb ka makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu.

Suurim säästupotentsiaal peitub just küttes. Kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Elektril töötavad radiaatorid ja puhurid võivad olla küll mugavad valikud, aga märksa kuluefektiivsem lahendus on näiteks õhksoojuspump. Nüüd saad enda kodule sobiva soojuspumba ka Eesti Energiast.

Kui elektriseadmed on keskmisest vanemad, võivad needki elektriarvele oma mõju avaldada. Üldiselt tasuks uut kodumasinat ostes jälgida mitte ainult letihinda, vaid ka seda, kui palju seadme ülalpidamine tema kasutusajal maksab. Kallim, kuid ökonoomsem masin tasub sageli ära paari aastaga.

Pikaajalise kulude kokkuhoiu võib tuua ka koduse päikeseelektrijaama rajamine. Päikeseelekter on konkurentsivõimeline alternatiiv võrgust ostetavale elektrile ning lihtsaim viis hakata ise loodussõbralikku elektrit tootma. Päikesepaneelide kasutuselevõtt vähendab jooksvaid elektriarveid, aitab tõsta kinnisvara väärtust ja annab pikaajalise kindluse elektrihinna tõusu vastu.

Arvestatava kokkuhoiu võid ka saavutada, kui vaatad üle oma kehtiva võrgupaketi. Kui aastate jooksul on lisandunud pereliikmeid, muutunud tarbitava elektri kogus, öise ja päevase tarbimise tasakaal või peakaitsme suurus, siis ei pruugi praegune pakett olla enam parim valik. Kui teie võrguteenuse pakkuja on Elektrilevi, siis kõige lihtsam on võrgulepingu pakette võrrelda Elektrilevi e-teeninduses.