Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Neli nutikat lahendust, mis teevad suured elektriarved väiksemaks
Kodu, Sääst

23.11.2020

Sügis ja talv toovad sageli kaasa halva üllatuse – kõrgemad elektriarved. Kuid see ei peagi tingimata nii olema! Kui soovid leida viise, kuidas kõrgeid arveid koomale tõmmata, siis anname sulle ülevaate erinevatest võimalikest nutikatest lahendustest.

1. Küttesüsteem energiasäästlikuks!

Suurim säästupotentsiaal peitub just küttes. Kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Igal küttesüsteemil on omad plussid ja miinused. Näiteks elektril töötavate radiaatorite ja põrandakütte kasutuselevõtuks vajalik esmane investeering võib olla küll kõige väiksem, aga püsikulud on talvel kõrgema elektrihinna tõttu ka märkimisväärselt kõrgemad.

Kui armastad vannitoas jalge all sooja kivipõrandat, siis tea, et just sellel mugavusel võib olla suur mõju ka sinu talvisele elektriarvele. Vanast õliradiaatorist või elektripuhurist märksa ökonoomsem lahendus on näiteks õhksoojuspump. Kui kasutate täna ahikütet, on soojuspump tuleohutum ja keskkonnasäästlikum variant: puudub vajadus küttematerjalide ladustamiseks ning kodu saab soojaks suitsu-, tahma- ja tuhavabalt.

Nüüd saad enda kodule sobiva küttelahenduse ka Eesti Energiast. Kogenud spetsialistid aitavad valida, kas sulle sobib kõige paremini õhk-õhk, õhk-vesi või maasoojuspump, annavad nõu erinevate mudelite osas ning teostavad kogu paigalduse professionaalselt.

2. Saa kasu päikesest

Pikal, pimedal ja vihmasel sügisõhtul võib tunduda, et Eesti on päikesevaene riik, kus päikesepaneelid ei suuda kunagi piisavalt elektrit toota, et täielikult ära tasuda. Tegelikult on hoopis vastupidi! Päikesest elektri tootmine omaenda kodus või ettevõttes on kõikjal üha enam populaarsust kogumas.

Päikeseelekter on konkurentsivõimeline alternatiiv võrgust ostetavale elektrile ning lihtsaim viis hakata ise loodussõbralikku elektrit tootma. Päikesepaneelide kasutuselevõtt vähendab jooksvaid elektriarveid, aitab tõsta kinnisvara väärtust ja annab pikaajalise kindluse elektrihinna tõusu vastu. Kuigi päevad on lühikesed, on paneelide paigaldamisega alustamiseks praegu kõige parem aeg, et kevadisest päikesest maksimumi võtta.


3. Vaheta välja energiaröövlitest seadmed

Külmal ja pimedal ajal kogunetakse harjumuspäraselt tavalisest rohkem siseruumidesse – töötab televiisor, huugab ahi ja põlevad valgustid. Kui elektriseadmed on keskmisest vanemad, võivad needki elektriarvele oma mõju avaldada.

Üldiselt tasuks uut kodumasinat ostes jälgida mitte ainult letihinda, vaid ka seda, kui palju seadme ülalpidamine tema kasutusajal maksab. Kallim, kuid ökonoomsem masin tasub sageli ära paari aastaga. Hinnanguliselt hoiavad A++ energiaklassi seadmed kokku 45% energiat võrreldes pikka aega tipuks peetud A energiaklassiga.

4. Lõpeta elektri tarbimine kallimatel tundidel

Kui oled valinud börsihinnal põhineva paketi, siis on sulle oluline teada, et börsihind muutub turul iga tund. Nõnda võibki aeg-ajalt juhtuda, et varahommikul on elektrihind võrdlemisi odav, hommikuse tipptunni ajal aga juba kümme korda kallim.

Eesti Energiaga saad börsipaketi kasutajana saad jälgida Eesti Energia mobiiliäpi abil elektrienergia tunnihinda ning ajastada oma suuremaid elektritarbimisi vastavalt sellele ka soodsamale ajale. Näiteks kui ees seisab saunaõhtu, saad elektrihinna järgi otsustada, kas panna elektrikeris kütma kell kuus või kell kaheksa õhtul. Tarbimise teadlikuma ajastamisega saad kokku hoida ligi 10% elektrikuludest.