Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Üllatav asjaolu: pime november on parim aeg päikesepaneelide paigaldamisega alustamiseks
Taastuvenergia

03.11.2020

Kuigi praegu on päevad juba võrdlemisi pimedad, on sügis parim aeg päikeseelektrijaama planeerimise alustamiseks, sest sellisel juhul saab päikesepark kevadeks valmis ning võimalus on osa saada pea kogu järgmise aasta päikeseelektri toodangust.

Paneelide tootlikkuse kõrgaeg jääb Eestis tavaliselt märtsi ning hilise augusti vahele. Olenevalt aastast võib energiatoodang muidugi ka varieeruda. Parima toodanguga kuud on tavaliselt aprill ja mai, sest päike käib siis kõrgelt ning temperatuurid on jahedamad.

Talvel on päike madalamal, mistõttu on energiatootmine väiksem, kuid mitte täiesti olematu. Suvel toodavad päikesepaneelid tihti rohkem elektrit, kui majapidamises vaja läheb — ülejäänud elektri saab elektritootja edasi müüa. Talvel aga ostetakse puudujääv elektrienergia otse võrgust.


Süsteemi projekteerimine tuleks usaldada ekspertidele

Vastupidiselt enamlevinud arvamusele on Eesti on igati hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota. Näiteks suvel algab Eestis valge päevaaeg varem ja lõpeb hiljem kui Kesk-Euroopas.

Päikesepaneelid on mitmes mõttes kasulik investeering. Võrgust ostetava elektrienergia kogus väheneb ja sellega kaasnevad madalamad võrgutasud ning riiklikud maksud. Lisaks on võimalik teenida täiendavat tulu omatarbimisest üle jäänud ja võrku antud elektrienergia müügilt.

Päikesepargi ehitus on investeering, mille tasuvust tuleb eelnevalt täpselt hinnata. Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub mitmetest teguritest, peamiselt valitud päikesepaneelide komplektist, elektritarbimisest (kui suur on omatarve ja kui suur osa edastatakse võrku) ja finantseerimistingimustest.

Üldiselt tasub hästi projekteeritud jaam end ära kümne aastaga. Kui jaam on planeeritud oskamatult ja lohakalt, võib selle tasuvusaeg kujuneda märkimisväärselt pikemaks. Kasuta näiteks Eesti Energia lihtsat veebikalkulaatorit, et saada esmane hinnang investeeringu suurusest, võimalikust rahalisest võidust ning tasuvusajast.

Huvi päikeseenergia vastu on suur

Huvi päikeseenergia vastu on eestimaalastel järjest suurenenud, kuid paljudel puhkudel takistab lõpliku ostuotsuse tegemist see, et puudub summa sissemakse tegemiseks. Ka sellele murele on lahendus.

Eesti Energia pakub kuumaksepõhist lahendust, millega saab hakata ise taastuvenergiat tootma ja elektriarvelt kokku hoidma kohe, ilma et peaks suurt summat koguma ja seda investeeringu alla kinni panema. Sealjuures ei tasu karta, et järelmaksuga püsti pandud paneelid muudaks projekti tasuvusaega märkimisväärselt pikemaks.

Kliendi jaoks on lahendus tehtud võimalikult lihtsaks. Valida saab nulleurose sissemakse, puuduvad lepingutasud, haldustasud ning soovi korral saab ka jäägi ennetähtaegselt tagastada. Paneelide paigaldamisest saadav kasu on aga kohe nähtav.

Huvi korral küsi Eesti Energiast täpsemat hinnapakkumist, misjärel müügiinsenerid vaatavad objekti üle, teevad tasuta põhjaliku analüüsi ja annavad nõu. Kohe saab küsida ka järelmaksu pakkumise.