Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Elektrijuhtmestik võib tähendada suurt tuleohtu – vaata, mida saad teha, et kodu ohutumaks muuta
Kodu, Ohutus

03.11.2020

Igal aastal tuleb ette õnnetusi ja tulekahjusid, mis on tingitud elektripaigaldiste või elektriseadmete valest kasutamisest või nende puudulikust hooldamisest või hooldamata jätmisest. Tänavu on Päästeameti andmeil on elektrist alguse saanud juba ligi 170 hoonetulekahju. Millised on suurimad ohukohad ja mida saad sina teha, et tuleõnnetusi ära hoida?

Vananenud elektrisüsteem

Enne võimsate elektriseadmete või elektripuhurite ja -radiaatorite kasutuselevõttu tuleb tähelepanu pöörata kogu elektrisüsteemi seisundile. Vanemates hoonetes võib elektrisüsteem olla ajale jalgu jäänud ning juhtmestik ei pruugi olla mõeldud kaasaegsete seadmete suurt võimsust läbi laskma. Kui juhtmestiku läbilaskevõime pole kuigi suur, tekib ülekoormuse ja ülekuumenemise oht ning halvimal juhul võib aset leida põleng.

Soovitus on elektrikütte kasutuselevõtu vajaduse ootamatul tekkimisel kutsuda elektrisüsteemi üle vaatama asjatundlik spetsialist, kes annab nõu ning teeb vajalikud elektritööd turvaliselt ning läbimõeldult.


Oskamatult tehtud parandustööd

Kui erinevaid juhtmeid on iseseisvalt kokku liidetud, teibiga lapitud või rippuma jäetud, võib puhkeda tulekahju. Naabrist haltuuramees võib küll esialgsed elektritööd ära teha ja sellega silmale nähtava probleemi lahendada, kuid elekter on kaval ning probleemid võivad avalduda hoopis teises kohas, kust seda oodata ei oska.

Vargapesade ja pikendusjuhtmete väärkasutus

Tänapäeval on kodus palju kodutehnikat. Kui elektrisüsteem on vana ja pistikupesi ei jätku, laotakse „vargapesadest“ ja pikendusjuhtmetest ohtlikke jadasid ja selle tulemuseks on juhtmete ülekoormus. Kui pistikupesi napib, aga soovid siiski uut elektriseadet voolu võrku ühendada, tõmba hetkel mittevajalike seadmete juhtmed seinast ja kasuta vabanenud pistikupesi.

Juhtmete paigutus

Sageli paigutatakse elektri- ja pikendusjuhtmeid raskete esemete alla ja uste vahele. Nii saab juhe kahjustada ning seade võib süttida. Vajadusel tee seina või uksepiida sisse süvend või auk. Veel riskantsemad on seinast välja turritavad juhtmed, mis pole ühendatud pistikupesa või lülitiga. Nende otsad tuleb kindlasti isoleerida ja katta ühtlasi seinas olev avaus.

Elektritööd usalda ekspertidele

Elektritööd võivad olla väga ohtlikud, kui kasutatakse valesid töövõtteid. Seega ära kunagi tee keerulisemaid elektritöid ise ega lase oma koduse elektrisüsteemi kallale harrastajaid, vaid kasuta selleks majandustegevuse registris registreeritud elektritöö ettevõtjaid, näiteks Eesti Energia elektrikke. Kui soovid elektriohtlikud olukorrad kohe ära parandada, aga täit summat pole varust võtta, saab näiteks Eesti Energia järelmaksulahenduse abil elektritööde eest tasuda ka osamaksetega pikema perioodi jooksul.

Kõik elektrisüsteemid vananevad ajas, seega on korraline ülevaatus igal juhul õigustatud. Lisaks tuleb ka igapäevaselt käituda elektriga ohutult, hoolitseda tulekustutusvahendite olemasolu eest ning täiendava südamerahu saamiseks võiks oma kodu kahjude vastu kindlustada.