Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Elektriarve liiga suur? 3 viisi, kuidas kütteperioodil kulusid kontrolli all hoida
Kodu, Sääst

02.11.2020

Talv toob paratamatult kaasa suure muutuse elektriarvetes ning tihti tulevad kõrgemad arved igal aastal halva üllatusena. Kui soovid asuda tegudele, et kõrgeid arveid koomale tõmmata, siis anname sulle ülevaate erinevatest viisidest, kuidas energiakulusid vähendada.


1. Veendu oma küttesüsteemi energiasäästlikkuses

Suurim säästupotentsiaal peitub just küttes. Kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Igal küttesüsteemil on omad plussid ja miinused. Näiteks elektril töötavate radiaatorite ja põrandakütte kasutuselevõtuks vajalik esmane investeering võib olla küll kõige väiksem, aga püsikulud on talvel kõrgema elektrihinna tõttu ka märkimisväärselt kõrgemad.

Kui armastad vannitoas jalge all sooja kivipõrandat, siis tea, et just sellel mugavusel võib olla suur mõju ka sinu talvisele elektriarvele. Vanast õliradiaatorist või elektripuhurist märksa ökonoomsem lahendus on näiteks õhksoojuspump. Kui kasutate täna ahikütet, on soojuspump tuleohutum ja keskkonnasäästlikum variant: puudub vajadus küttematerjalide ladustamiseks ning kodu saab soojaks suitsu-, tahma- ja tuhavabalt.

Nüüd saad enda kodule sobiva küttelahenduse ka Eesti Energiast. Kogenud spetsialistid aitavad valida, kas sulle sobib kõige paremini õhk-õhk, õhk-vesi või maasoojuspump, annavad nõu erinevate mudelite osas ning teostavad kogu paigalduse professionaalselt. Lisaks teeme sulle hea pakkumise sobivale elektripaketile ning anname nõu riiklike toetuste osas.

2. Vaheta välja energiaröövlitest seadmed

Külmal ja pimedal ajal kogunetakse harjumuspäraselt tavalisest rohkem siseruumidesse – töötab televiisor, huugab ahi ja põlevad valgustid. Kui elektriseadmed on keskmisest vanemad, võivad needki elektriarvele oma mõju avaldada.

Üldiselt tasuks uut kodumasinat ostes jälgida mitte ainult letihinda, vaid ka seda, kui palju seadme ülalpidamine tema kasutusajal maksab. Kallim, kuid ökonoomsem masin tasub sageli ära paari aastaga. Hinnanguliselt hoiavad A++ energiaklassi seadmed kokku 45% energiat võrreldes pikka aega tipuks peetud A energiaklassiga.

3. Lõpeta elektri tarbimine kallimatel tundidel

Kui oled valinud börsihinnal põhineva paketi, siis on sulle oluline teada, et börsihind muutub turul iga tund. Nõnda võibki aeg-ajalt juhtuda, et varahommikul on elektrihind võrdlemisi odav, hommikuse tipptunni ajal aga juba kümme korda kallim.

Eesti Energiaga saad börsipaketi kasutajana saad jälgida Eesti Energia mobiiliäpi abil elektrienergia tunnihinda ning ajastada oma suuremaid elektritarbimisi vastavalt sellele ka soodsamale ajale. Näiteks kui ees seisab saunaõhtu, saad elektrihinna järgi otsustada, kas panna elektrikeris kütma kell kuus või kell kaheksa õhtul. Tarbimise teadlikuma ajastamisega saad kokku hoida ligi 10% elektrikuludest.