Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Sõlmid elu esimest elektrilepingut? 3 juhtnööri, mis teevad selle teekonna lihtsamaks
Kodu

30.09.2020

Palju õnne uue kodu puhul! Kolimisega kaasneb alati palju uusi nüansse ning selleks, et su elu veidi lihtsamaks teha, jagame juhtnööre, mida peaksid silmas pidama elektrilepingu sõlmimisel.


Võrguleping on kõige alus

Enne kui üldse saad elektrilepingut sõlmima asuda, on sul vaja sõlmida võrguleping. Võrgulepingut on tarvis tarbimiskoha igapäevaseks varustamiseks elektriga.

Võrgulepinguga lepitakse kokku elektriga varustamise tingimused, võrguteenuse hinnapaketi ja kontaktandmed info edastamiseks, näiteks plaaniliste katkestuste teadete saatmiseks.

Võrgulepingu pead sõlmima võrguettevõtjaga, kelle piirkonnas sinu kodu asub. Elektrilevi võrgupiirkonna kliendina saad võrgulepingu sõlmida Elektrilevi e-teeninduses või infotelefonil 1343.

Elektrilepingu sõlmimine käib vaid paari hiireklikiga

Samal päeval kui sõlmid võrgulepingu, soovitame sõlmida ka elektrilepingu — nii hakkavad mõlemad lepingud kehtima ühel ajal. Eesti Energiaga saad sobiva elektrilepingu sõlmida hõlpsalt meie e-teeninduses.

Lepingu sõlmimiseks pead esmalt valima elektripaketi. Eesti Energia on valiku teinud lihtsaks — valida on võimalik kolme paketi vahel.

Muutuvas paketis sõltub elektri hind täielikult börsihinnast. Elektri hind muutub börsil iga tund paljude erinevate tegurite koosmõjul. Elektri börsihindadel saad kõige mugavamalt silma peal hoida Eesti Energia mobiiliäpiga.

Kindla paketiga saad elektri hinna fikseerida 6 kuni 36 kuuks — nõnda tead, et sel perioodil on igal kuul elektri kilovatt-tunni hind sinu arvel sama ja elektribörsi hinnakõikumised elektriarvet ei mõjuta.

Kindel Pluss paketis on elektrihind fikseeritud suisa viieks aastaks. Seega tead, et viis aastat järjest on igal kuul elektri kilovatt-tunni hind arvel sama ning börsikõikumised sind ei mõjuta. Kirsiks tordil on sinu tarbitav elekter loodust säästvalt roheline.

Endale sobiva paketi valimisel mõtle läbi, kas oled valmis võtma elektrihinna kõikumise riski enda peale või soovid jätta selle elektrimüüjale? Kui eelistad mitte riskida, sobib sulle Kindel või Kindel Pluss pakett.

Mis juhtub, kui elektrimüüja jääb valimata?

Kui sul on kehtiv võrguleping, aga sa pole sõlminud elektrilepingut ühegi elektrimüüjaga, siis liigud automaatselt üldteenusele.

Üldteenus tähendab seda, et saad küll elektrilepinguta elektrit tarbida, kuid elektrihind kujuneb sinust sõltumatult. Hinda mõjutab kõigi üldteenusel olevate klientide tarbimine ning hinnale lisandub konkurentsiameti poolt ettemääratud marginaal.

Kui soovid üldteenuselt lahkuda, pole vaja teha muud, kui sõlmida elektrileping endale sobiliku elektrimüüjaga.