Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Viis nippi, kuidas kodukontor energiasäästlikuks teha
Kodu, Ohutus

08.04.2020

Pole vahet, kas oled kodukontoris vabast tahtest või sinna olude sunnil isoleeritud, üks asi, millele mõelda on energiakulud. Ole nutikas ja keskkonnasõbralik ning hoia energiatarbimine võimalikult madalal.

Unusta ooterežiim

Harjumus hoida elektroonikaseadmeid ooterežiimil on meist enamikul. Asjaolu, et iga ooterežiimil kuluv vatt toob endaga uuringute järgi kaasa umbes ühe euro suuruse kulu aastas, ega mõju ka keskkonnale kaugeltki säästvalt, seejuures ilmselt pähe ei tule.


Seega – kui lõpetad elektroonikaseadme kasutamise, võta juhe pistikust välja. Arvutit aga on soovitatav mitte jätta stand-by režiimi, vaid hoida sees ainult niikaua, kuni seda kasutad.

Hea nipp on soetada sisse- ja väljalülitusnupuga pikendusjuhe, kuhu saab ühendada mitu seadet. Vajadusel on võimalik siis need kõik vaid ühe nupuvajutusega välja lülitada.

Kasuta sülearvutit

Võimalusel on kodukontoris soovitatav kasutada sülearvutit, kuna see kulutab mõne uuringu kohaselt lauaarvutist isegi kuni 80% vähem elektrit. Tahvelarvuti on veelgi energiasäästlikum, kuid siinkohal tuleb mõelda ka enda silmade tervisele.

Uuringutele toetudes võib öelda, et lauaarvuti kulutab aastas umbes 500 kWh elektrit, sülearvuti 60 kWh ja tahvelarvuti 3 kWh elektrit.

Aktiveeri arvutil ja telefonil energiasäästurežiim

Pea kõikidel telefonidel ning arvutitel on tänapäeval olemas energiasäästurežiim ja seda tasub ka kasutada. Säti telefoni ning arvuti seaded paika selliselt, et kui sa neid parasjagu ei kasuta, lülituvad seadmed teatud aja möödudes ooterežiimile. Siis tarbivad need vähem energiat kui täielikult sisse lülitatult.

Kasuta energiasäästlikke lambipirne

Üks lihtsamaid viise kodukontori energiatõhususe parandamiseks on tavaliste lambipirnide asendamine energiatõhusate pirnidega. Olenevalt mudelist tarbivad need 25–80% vähem energiat kui tavalised lambid ja ka kestavad kauem.

Prindi vaid äärmisel vajadusel

Kui vähegi võimalik, loe dokumente printimise asemel arvutist. Nii säästad energiat, mida printer toiteks kasutab. Lisaks hoiad sel moel kokku paberit, mis on väga keskkonnasõbralik teguviis.