Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Oled kodukontoris? Ära lase energiakulul liiga suureks paisuda
Kodu, Sääst

31.03.2020

Kodukontoris töötamine ja laste distantsõpe on nii mitmeski mõttes tore. Kuid üks, mis kindel – nii toimetades kulub majapidamises elektrienergiat tavapärasest enam. Sellest, kui palju on suurenenud elektriarved ning kas oleks võimalik ja vajalik kulutusi piirata, annab hea ülevaate Eesti Energia äpp.


Äpp aitab kulutusi analüüsida

Kolme lapse ja mehega Tallinnas paarismajas elav Annika tunnistab, et üldiselt ta väga aktiivne äppide kasutaja ei ole. Kuid et pere on eesmärgiks võtnud oma rahaasjadel silma peal hoida, siis on Annika nutitelefonis mitu rakendust, mis aitavad eelarvet paremini hallata. Üks, mis pidevalt käepärast ja kasutusel, on Eesti Energia äpp.

“Jälgime hoolega, kui palju oleme elektrienergiat tarbinud ning kui suured on arved. Ja seda mitte ainuüksi raha säästmise eesmärgil, vaid ka soovist olla keskkonnasõbralikud. Ja Eesti Energia äpp on seejuures suureks abiks,” ütleb ta. Ta selgitab, et äpist on võimalik näha majapidamise tarbimist kasvõi tunniajase täpsusega, kui soovi on. Samuti meeldib talle võimalus võrrelda tarbimist soovitud perioodide, näiteks nädalate või kuude kaupa.

Kodukontor suurendab energiakulu

Kui Eestis koroonaviiruse tõttu eriolukord kehtestati ja koolid distantsõppele üle viidi, jäi ka Annika koos abikaasaga kodukontorisse tööd tegema. Ta ütleb, et pärast esimest kodus veedetud nädalat tehti äpis kiire võrdlus, et näha, kas ja kuidas on kodukontoris olemine mõjutanud elektritarbimist. “Kui märtsi esimesel nädalal tarbisime elektrit 90,6 kWh, siis sealt edasi on number olnud juba 108 ning aina kasvab,” toob naine välja.

Eesti Energia äpist on näha, et kui märtsi esimesel nädalal tarbis viieliikmeline pere elektrit 90,6 kWh, siis sealt edasi, kodukontoris olles, on number aina kasvanud.

Annika sõnul oli see, et elektriarved kodukontoris olemise tõttu paisuvad, muidugi ette arvata. “Kui elu on tavapärastes rööbastes, ei tee me kodus tööpäeviti kunagi kolm korda süüa. Ka viis arvutit ei tööta meil tavaliselt 6–7 tundi päevas või enamgi. Kuid kuna kõik meie lapsed on põhikoolis, siis on neil distantsõppel vaja kasutada arvuteid ja näiteks ka lambid põlevad rohkem,” selgitab ta arve suurenemise tagamaid.

Äpp aitab eelarves püsida

Annika ütleb, et praegu ta peatselt saabuva elektriarve pärast veel murelik ei ole, sest eelarves püsimiseks hoitakse tarbimisel kogu aeg äpi abil silm peal.

“Äppi on lihtne kasutada, sealt on vaid paari sõrmeliigutusega näha oma kulu nii kilovattides kui ka eurodes. Ja kui tundub, et asi hakkab kontrolli alt väljuma, vaatame oma harjumused kohe üle ning mõtleme, kuidas saaksime kodukontoris olles säästlikumalt käituda," räägib ta.

Ühe võimalusena kokku hoida toob naine välja selle, et kuna nad kasutavad börsipaketti ja äpp näitab jooksvaid elektri börsihindasid, saab näiteks sättida pesu- ja nõudepesumasina tööle kõige soodsama hinnaga tundidele. "Majanduses on ees kriitilised ajad ja soovime, et kulud kindlalt kontrolli all püsiksid,” põhjendab ta.

Oma tarbimisajaloo nägemiseks ei ole vaja elektrikappi ega pistikupesadesse paigutada mitte ühtegi lisaseadet või vidinat – tunnipõhise tarbimisinfo näitamine on võimalik tänu kaugloetavatele arvestitele, mida kasutatakse täna Eesti majapidamiste tarbitud energiakoguse mõõtmiseks.

Mida teha, kui rahaline seis läheb keerulisemaks?

Eriolukord on keeruline kõigile. Kuna ka Eesti Energia jätkama energiatootmist, klientide elektriga varustamist ja oma töötajatele palkade maksmist, siis esitame endiselt arveid ja tasume nende pealt riigile makse. Sel moel toetame riiki, et riik omakorda saaks toetada keerulisesse olukorda sattunud inimesi ja ettevõtteid.

Oleme oma arveldusküsimustes alati paindlikud ja üritame koos kliendiga leida kõigile sobivaid lahendusi. Kui oled kaotanud püsiva sissetuleku ning näed, et seisad silmitsi makseraskustega, soovitame meiega kindlasti ühendust võtta ja leiame koos viisi, kuidas arvete tasumisega edasi minna. Vajadusel ajatame elektriarvete maksmist pikema perioodi peale või anname maksmiseks ajapikendust. Üritame igal juhul vältida elektri väljalülitamist.

Riik on asunud inimesi toetama ja töövõimaluse kaotanud inimestel on võimalus saada lisaraha. Täpsema info saamiseks soovitame tutvuda Töötukassa kodulehel oleva infoga või pöörduda eriolukorra infotelefonile 1247.

Laadi alla Eesti Energia mobiiliäpp: