Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Postkasti potsatas elektrilepingu pikenemispakkumine? Vastame enimlevinud küsimustele!
Kodu

25.11.2019

Aasta lõpus pikeneb suurel osal elektritarbijatel taaskord elektrileping. Kui viimati sai elektriteemadele tähelepanu pööratud aastaid tagasi lepingut sõlmides, siis väärib värskendust, mida elektrilepingu pikenemine õigupoolest tähendab.


Sain oma postkasti pikenemispakkumise – mida ma tegema pean?

Lühike vastus on, et mitte midagi. Kui hinnapakkumine sobib, pikeneb leping automaatselt sama paketiga ka järgmiseks perioodiks. Näiteks, kui oled kunagi sõlminud 3-aastase Kindla elektripaketi lepingu, saad uue hinnapakkumise täpselt samale paketile ja ajaperioodile ja leping pikeneb iseenesest, kui sa pole märku andnud, et soovid midagi muuta.

Kui tunned, et soovid oma paketti või lepinguperioodi muuta, näiteks liikuda fikseeritud hinnaga Kindlast paketist börsihinnaga Muutuvasse paketti või valida üheaastase lepingu asemel kolmeaastase lepingu, siis saad seda praegu teha. Kõige lihtsam on paketti muuta Eesti Energia e-teeninduses.

Loomulikult saad paketti ja perioodi muuta igal ajahetkel, mitte ainult pikenemispakkumise saabumisel. Erakliendil ei kaasne lepingu lõpetamisega kunagi lisatasusid.

Märkasin, et uues pakkumises on fikseeritud elektrihind on võrreldes eelmise perioodiga muutunud. Miks see nii on?

Elekter on üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik kolmeks aastaks fikseerida. Reaalsus on see, et möödunud kolme aastaga on majanduses kõik hinnad vaikselt tõusnud, nõnda paraku ka elektrihind.

Alates 2013. aastast kujuneb elektri hind Põhjamaade ja Baltikumi elektribörsil nõudluse ja pakkumise suhtena. Elektri turuhind muutub iga tund ning sõltub nii CO2 kvootide, söe ja gaasi hinnast kui ka üldisest olukorrast elektriturul ehk tootmisvõimsuste olemasolust ja nõudlusest.

Viimase aasta jooksul on elektri turuhinna mõjutajaks olnud peamiselt CO2 kvoodi hinna kallinemine. CO2 kvoot on elektritootmises oluline tootmissisend ning kuna kõik elektrimüüjad ostavad elektrit börsilt, avaldub börsihinna kallinemine ka kliendi elektriarvel, sõltumata sellest, millise elektrimüüja juures olla.

Mida saan teha, et elektrikuludelt kokku hoida?

Elektriarve suurust saadki ise kõige paremini mõjutada. Leides kokkuhoiukohti ja säästes elektrit tarbides vähemalt ühe kilovatt-tunni, mõjutab see sinu elektriarvet kolmekordselt, sest säästetud elektrienergia võrra väheneb ka makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu. Energiasäästu võimalusi on igas kodus ning rusikareeglina võib öelda, et kui majapidamises pole siiani energiasäästule erilist tähelepanu pööratud, pole keeruline kokku hoida kuni ühe kuu elektriarve jagu raha aastas.

Arvestatava kokkuhoiu võite ka saavutada, kui vaatate üle oma kehtiva võrgupaketi. Kui aastate jooksul on lisandunud pereliikmeid, muutunud tarbitava elektri kogus, öise ja päevase tarbimise tasakaal või peakaitsme suurus, siis ei pruugi praegune pakett olla enam parim valik. Kui teie võrguteenuse pakkuja on Elektrilevi, siis kõige lihtsam on võrgulepingu pakette võrrelda Elektrilevi e-teeninduses.

Kui kliendina on soov talviseid kõrgeid elektrikulusid aasta peale ühtlasemalt jaotada, siis soovitame valida uue Võrdse elektripaketi, mis pakub võimalust jagada kogu elektriarve, st elektrienergia maksumus, võrguteenuse tasu, taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis aasta peale võrdseteks makseteks. Võrdne pakett sisaldab kahte kindlustust, mis tähendab, et elektriseadmete ja elektrisüsteemiga toimunud õnnetuse korral korvatakse kahjud.

Pikaajalise kulude kokkuhoiu võib tuua ka koduse päikeseelektrijaama rajamine. Päikeseelekter on konkurentsivõimeline alternatiiv võrgust ostetavale elektrile ning lihtsaim viis hakata ise loodussõbralikku elektrit tootma. Päikesepaneelide kasutuselevõtt vähendab jooksvaid elektriarveid, aitab tõsta kinnisvara väärtust ja annab pikaajalise kindluse elektrihinna tõusu vastu.

Majaomanikuna saad meie päikeseenergia kalkulaatori abil kiirelt välja arvutada, milline oleks planeeritava koduse elektrijaama orienteeruv aastane toodang, eeldatav sääst võrreldes võrguelektriga ja igakuine osamakse. Kui jaama rajamisest jääb puudu suurem sissemakse, siis pakume ka kuumaksepõhist lahendust, mille abil saab hakata elektriarvelt kokku hoidma kohe, ilma et peaks suurt summat koguma ja investeeringu alla kinni panema.

Veel lugemist:

Elektriarve liiga suur? 3 viisi, kuidas kütteperioodil kulusid kontrolli all hoida

Kui palju saab Eesti tingimustes tegelikult päikeseenergiat toota?

Ole targem tarbija – millest koosneb elektriarve?