Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Päikesepaneelid - tasuvam investeering kui pensionifondid?
Taastuvenergia

08.11.2019

Eestis ringi sõites võib järjest enam silmata katustel ja maapinnal päikesepaneele. Kas paneelid on tõesti tasuvad või on nendesse panustajad teinud Eesti heitliku ilmastiku tõttu valearvestuse? Kas paneelidest on Eesti oludes tõepoolest tolku?

Eesti Energia päikeseenergia müügiinseneri Mikk Tootsi sõnul on praegune aeg väga sobiv päikeseenergiasse investeerimiseks. „Tänaseks on paneelide hinnad langenud kõige optimaalsemasse punkti, seega on väga hea aeg päikeseenergia kasutusele võtmiseks. 10kW süsteemi puhul teenib selle paigaldusest tulenenud kulu tasa umbes 8-9 aastaga ning kasumit saab teenida keskmiselt 1500 eurot aastas.“

Tootsi ennustab ka järgmiseks aastaks päikeseenergia kasutuselevõtu buumi. „Esiteks on paneelide hinnad väga madalad. Teiseks on olemas ka riigipoolne taastuvenergia toetus, mis saab taotleda aga ainult kuni 2020. aasta lõpuni,“ märkis Tootsi. Ta lisas, et Eestis nüüdseks on päikeseenergia populaarne just eraklientide hulgas. Keskmiselt iga üheksa erakliendist huvilise kohta on üks huvitatud äriklient.


Kuigi järjest enam ollakse teadlikud päikeseenergia kasumlikkusest, on jätkuvalt ka palju skeptikuid. „Arvatakse, et kuna Eestis on külm ja pime, siis pole päikesepaneelidest mingit kasu. Ent päikesepaneelide süsteemid toimivadki kõige paremini just jahedate temperatuuride juures, seega on Eesti kliima päikesepaneelide jaoks väga sobiv. Kõige tootlikum kuu Eestis on maikuu, kuna päikesekiirguse tase on väga kõrgel, samas temperatuurid aga madalad,“ selgitas Tootsi.

Võrdlusena tõi ta Eesti kliimale väga sarnase Saksamaa, mis on ühtlasi Euroopas esirinnas päikeseenergia kasutuse osas ning kus saab iga teise maja puhul päikesepaneele näha. „Miljonid inimesed ei eksi ju korraga halva investeeringuga. See on siiski läbimõeldud investeering, mis tasub ennast ära ja samamoodi tasub see ära ka Eestis,“ lisas ta.

Tootsi sõnul räägib päikesepaneelide kasuks ka nende autonoomsus, sest need ei vaja pidevat hooldust. „Ei tasu karta ka lume pärast, sest vastupidi – lumi on just hea, kuna puhastab paneele. Näiteks lõunamaades on paneelide tootlikkus küll tunduvalt suurem, kuid hoolduskulud seevastu palju kõrgemad, sest seal koguneb paneelidele rohkem tolmu. Kui meil Eestis teeb lumi paneelide suurpuhastuse meie eest ära, siis lõunamaades sõidavad ringi erinevad hooldusmasinad, mis regulaarselt paneele puhastavad ning see mõistagi tähendab ka lisakulu,“ kommenteeris Tootsi ja lisas, et Eestis on kõige paremad piirkonnad päikesepaneelide paigaldamiseks rannikualad ja saared. Näiteks Saaremaal on Kesk-Eestiga võrreldes ühe kilovati tootlikkus umbes 100 kilovatt-tundi aastas rohkem.

Seega selle näol, et Eestis päikesepaneelid ära ei tasu, on tegemist müüdiga. „Jah, Eesti kliima juures on aastas kolm sellist kuud, mil päikeseenergia tootlikkus on nullilähedane, kuid ülejäänud aasta teeb selle tootlikkuse tasa. Seega tasub investeering end kindlasti ära. See ei ole enam maailmavaateline küsimus, vaid see ongi päriselt tasuv.“ Seega on päikeseenergia kasutuselevõtt üks samm selle suunas, et ei peaks pensionieas arveid maksma.