Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Kuidas paigaldada ja hooldada vingugaasiandurit õigesti?
Kodu, Ohutus

01.11.2019

Vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on lõhnatu, maitsetu ja värvitu gaas, mis tekib mittetäieliku põlemise käigus. Vingugaas on inimestele ja loomadele mürgine.

Vingugaas tekib, kui põlemiseks ei ole piisavalt hapnikku. Sellise olukorra põhjustab puudulik ventilatsioon või umbes korsten, mistõttu suitsugaasid ei välju korstna kaudu, vaid kogunevad ruumi, vähendades omakorda põlemiseks vajaliku hapniku hulka. Gaasiseadme suitsugaasid on lõhnatud ja värvitud, mistõttu ei ole inimesel võimalik tajuda, kui gaasiseadmest suitsugaasid ja vingugaas tuppa levivad. Igapäevaelus on sagedaseim vingugaasi tekitaja liiga vara suletud ahjusiiber.

2018. aastast on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on selliseks seadmeks gaasil töötav veesoojendi ja katel. Ehkki vingugaasi­andur on täna kohustuslik ainult korstnaga ühendatud gaasiseadme korral, on igal juhul mõistlik paigaldada andur ka siis, kui sinu kodus on kütteseadmed, mis võivad ohtlikku vingugaasi tekitada – puuküttel ahi, kamin, pliit, katel vms.


Vingugaasianduri paigaldamine

Andurid on erinevad, mistõttu tuleb anduri paigaldamisel lähtuda alati konkreetse anduri kasutusjuhendist, mis peab anduriga kaasas olema.

Vingugaasiandurile sobivaim koht sõltub mitmest asjaolust: küttekoldest, ruumide planeeringust, ventilatsioonisüsteemist, inimeste paiknemisest ruumides jne.

Reeglina paigaldatakse andur 1-3 meetri kaugusele vingugaasi allikast ja 0,5-1,5 meetri kõrgusele. Andur ei tohiks asuda ventilatsioonisüsteemide ja õhulõõride lähedal, sest seal võib vingugaasi tase olla madalam kui mujal ruumides.

Mitmekorruselise elamu puhul on soovitatav vingugaasiandur paigaldada igale korrusele, võimalusel ka igasse magamistuppa.

Vingugaasiandurit ei paigaldata:

  • kraanikausi või pliidi kohale;
  • kohta, kus õhuvool anduri juurde võib olla takistatud kardinate või mööbli tõttu;
  • kohta, kus temperatuur langeb alla 10°C või tõuseb üle 40°C;
  • kohta, kus andur võib kergesti lööke saada või muul viisil kahjustada;
  • kohta, kuhu võib koguneda mustus või tolm, mis võivad häirida seadme andurit;
  • hoonest välja.

Anduri hooldamine on imelihtne

Vingugaasianduri töökorras olekut tuleb kord kuus kontrollida vajutades testnuppu. Piiksuv signaal kinnitab seadme töökorras olekut. Vingugaasiandurit tuleb regulaarselt tolmust puhastada. Selleks võib kasutada lappi.

Vahetatava toiteallikaga vingugaasiandur annab patarei tühjenemisest märku katkendliku regulaarse helisignaaliga või infoga näidikul. See tähendab, et patarei tuleb esimesel võimalusel vahetada.