Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Kuidas päikeseenergia areng elu saartel paremaks muudab?
Taastuvenergia

25.10.2019

Taastuvenergia osakaal ülemaailmses energiamajanduses on aina suurenemas ning selle arendusel on eesrinnas ka Eesti. Üheks suurimaks ning kiirelt arenevaks valdkonnaks on sealhulgas päikeseenergia.

Eesti Energia taastuvenergiaga tegeleva tütarettevõtte Enefit Greeni tootmisalase juhatuse liikme Innar Kaasiku sõnul on parim näide tehnoloogia arengust Ruhnu saare iseseisev energialahendus. “Tegu on täiusliku kombinatsiooniga päikese-ning tuuleenergiast, millele aitavad kaasa moodne salvestustehnoloogia ning biodiisli kasutamine,” tutvustab mees saare energiamajandust. Tänu sellele on Ruhnu jätnud õhku paiskamata 180 tonni CO2 heitmeid ning kokku hoidnud 60 000 liitrit diislit.

Enefit Green on koostöös ühe kohaliku kliendiga välja töötamas ka uut energiasalvestuslahendust, kus päeval päikesepaneelidest toodetud elektrienergiat oleks võimalik kasutada öötundidel või rakendada seda akupangast hetkeliselt näiteks elektrivõrgu avarii korral.


Energiasalvestid on hetkel väga suure potentsiaaliga ja jõudsalt edasi arenev tehnoloogia, mis isegi vaikselt hinna poolest odavneb. “Ilmselt pole kaugel ka aeg, mil salvestid liiguvad massidesse ning on leitavad peaaegu iga koduhoovi pealt. Tõenäoliselt tuleb see läbimurre lähema 3-5 aasta jooksul,” sõnab Kaasik.

Kuidas on paneele rakendatud mujal maailmas?

Eesti saared pole ainsad, kes uudse tehnoloogia tuules taastuvenergiat kasutavad. Kaugemates maailma nurkades, nagu näiteks Tšiilis, arendatakse välja ujuvat päikesepaneelidest koosnevat saart. Kuigi energiat tootev ujuvsaar kõlab justkui midagi otse ulmefilmist, on katsetused käimas juba mitmendat kuud.

“Las Tortolase” nimeline jõujaam-saar on kohaliku kaevandusfirma idee leidmaks efektiivseid viise taastuvenergia tootmiseks. Umbes 1200 m2 ulatuses päikesepaneelidest koosnev saar maksab üle 250 000 dollari ning kasutab energiatootmiseks lisaks ka ookeanit ennast. Tšiili aastane energiatoodang koosneb 20% ulatuses taastuvenergiast ning jõusaare projekti edukuse puhul saaks seda numbrit veelgi suurendada.

Vaikse Ookeani keskel asub teinegi musternäide päikeseenergia kasutamisest. Ta’u on 600 elanikuga saar Ameerika Samoas, mis toimib peaaegu täielikult roheenergia peal. Sealjuures on suureks abiks olnud Elon Musk ning tema firmad Tesla ja SolarCity, mille abil on üle saare laotud 60 Tesla “Jõupakki” ning 5328 päikesepaneeli. Kokku on võimalik salvestada 6 megavatti energiat.

Saared on tänu oma raskemale ligipääsetavusele energiavallas kallimalt ülal peetavad, mistõttu ongi taastuvenergia sellistel juhtudel parim võimalik lahendus. See võimaldab korraga nii loodussõbralikumat lähenemist kui ka võimalust iseseisvalt saart majandada.