Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Pirn põles läbi? 5 märksõna, mida jälgida uue valgusallika valimisel
Kodu

22.02.2019

Kas teadsid, et vanade hõõglampide kasutamisel võib valgustuse peale kuluda kuni veerand meie elektriarvest? Pelgalt lampide vahetusega saab seda osa kuni 80% võrra vähendada.

Alates 2012. aasta sügisest on Euroopa Liidus keelatud hõõglampide müümine ja alates 2018. aasta sügisest halogeenlampide müümine. Keelustamise eesmärk on hoida kokku energiat ja raha ning vähendada keskkonnamõju. Nimelt kulutavad LED-pirnid kulutavad viis korda vähem energiat kui halogeenpirnid: leedlambid peavad halogeenlampidest oluliselt kauem vastu ning tarbivad vähem energiat.

Seoses uute lambitüüpide lisandumise ja arenguga on palju uusi omadusi, mida silmas pidada. Lambivalijat aitab pakendil olev info.


1. Valgusvoog

Valgusvoog on valgushulk, mida lamp tekitab. Eri tüüpi lambid kasutavad sama valgusvoo tekitamiseks erinevat võimsust.

Valgusvoogu mõõdetakse luumenites (lm). Näiteks vastab 60W hõõglambile valgusvoog 700–750 lm. Sama valgusvoo tekitab aga pelgalt 11–12W LED-lamp.

2. Energiatõhusus

Kõik säästulambid ja LED-lambid kuuluvad energiatõhususe A kuni A++-klassi, täiustatud halogeenlambid aga C- või D-klassi.

Nt vajab C-klassi jääv halogeenlamp A-klassi jäävast LED-lambist ligi kolm korda rohkem energiat. Energiatõhususe hindamiseks tuleb välja arvutada valgusvoo hulk kasutatava võimsuse kohta. Mida suurem on valgusvoog ühe võimsuse vati kohta (lm/W), seda tõhusam on lamp.

3. Värvustemperatuur

Värvustemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K). Mida madalam väärtus, seda soojem ja lõõgastavam on valgus. Mida suurem väärtus, seda külmem on valgus. Sooja valgust eelistatakse elu-, külma valgust tööruumides.

4. Lubatud tööiga

Mida lühem on lampide eluiga, seda halvem on nende mõju keskkonnale.

  • harilik hõõglamp - 1000 tundi
  • halogeenlamp - 500-3000 tundi
  • säästulamp - 6000-20 000 tundi
  • LED-lamp - 25 000-50 000 tundi

Mida pikem on lambi eluiga, sest harvem on vaja lampe vahetada. Lampide elueast sõltub otseselt nende keskkonnamõju, sest lampide tootmise ja laialivedamisega üle maailma kaasneb mõju keskkonnale. Kuna osade LED-lampide eluiga on kümneid tuhandeid tunde, siis on sageli karbil märge lambi tööea kohta aastates.

5. Keskkonnatingimustele vastavus

Välitingimustes või niisketes tubades kasutavate lampide ostmisel tuleks vaadata, kas pakendile on märgitud töötemperatuur või IP-kaitseaste. IP-kaitseaste näitab elektriseadme kaitstust tolmu ja vee vastu. Mida suurem on IP-väärtus, seda kaitstum on valgusti välismõjude vastu. Näiteks vannitoa lakke või aeda paigaldamiseks sobivad IP44-kaitseastmega valgusallikad.