Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Sinu elektrileping pikeneb? Vastame enimlevinud küsimustele!
Kodu

23.11.2018

Aasta lõpus pikeneb paljudel klientidel taaskord elektrileping. Kui viimati sai elektriteemadele tähelepanu pööratud paar aastat tagasi lepingut sõlmides, siis võib olla tekkinud mõningaid küsimusi. Anname oma vastused enimlevinud küsimustele ja avame veidi elektrituru tagamaid.


Sain elektrilepingu pikenemispakkumise ja märkasin, et minu uus fikseeritud elektrihind on suurem kui kolm aastat tagasi sõlmitud lepingul. Miks on elektrihind tõusnud?

Elekter on üks vähestest toodetest, mille hinda on võimalik kolmeks aastaks fikseerida. Reaalsus on see, et möödunud kolme aastaga on maailma majandus tervikuna kasvanud, mistõttu võibki esimese emotsiooniga tunduda, et uueks kolme aastaseks perioodiks pakutav elektri hinnatõus on ootamatu, eriti juhul, kui viimati sai elektrihinnale tähelepanu pööratud kolm aastat tagasi lepingut sõlmides. Elulise näitena võib tuua, et kui kolm aastat tagasi oleks saanud fikseerida bensiinihinda, siis tunduksid praegused kütusehinnad samuti ootamatult suured.

Alates 2013. aastast kujuneb elektri hind Põhjamaade ja Baltikumi elektribörsil nõudluse ja pakkumise suhtena. Elektri turuhind muutub iga tund ning sõltub nii CO2 kvootide, söe ja gaasi hinnast kui ka üldisest olukorrast elektriturul ehk tootmisvõimsuste olemasolust ja nõudlusest. Praegune elektri turuhinna tõus on põhjustatud nii Skandinaavia hüdroreservuaaride madalatest tasemetest, aga ka söe, gaasi ja CO2 kvoodi hinna kallinemisest. Kuna kõik elektrimüüjad ostavad elektrit börsilt, avaldub börsihinna kallinemine ka kliendi elektriarvel, sõltumata sellest, millise elektrimüüja juures olla.

Kas on näha ka mingite hindade langemist?

Jah! Kuna Elektrilevil on õnnestunud kasvatada võrguteenuse efektiivsust ja vähendada kulusid, saab Elektrilevi tänu sellele langetada alates 2019. aasta 1. jaanuarist võrguteenuse hinda. Hind langeb keskmisena 8%, sealhulgas koduklientidele keskmiselt 6% ja ettevõtetele keskmiselt 9%. Vähenevad ka mitmete võrguga seotud lisateenuste (nt lülitamised ja peakaitsme vahetus) hinnad.

Mida saan teha, et elektrikuludelt kokku hoida?

Elektriarve suurust saadki ise kõige paremini mõjutada. Leides kokkuhoiukohti ja säästes elektrit tarbides vähemalt ühe kilovatt-tunni, mõjutab see sinu elektriarvet kolmekordselt, sest säästetud elektrienergia võrra väheneb ka makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu. Energiasäästu võimalusi on igas kodus ning rusikareeglina võib öelda, et kui majapidamises pole siiani energiasäästule erilist tähelepanu pööratud, pole keeruline kokku hoida kuni ühe kuu elektriarve jagu raha aastas. Energiasäästu nõuandeid leiad siit.

Arvestatava kokkuhoiu võite ka saavutada, kui vaatate üle oma kehtiva võrgupaketi. Kui aastate jooksul on lisandunud pereliikmeid, muutunud tarbitava elektri kogus, öise ja päevase tarbimise tasakaal või peakaitsme suurus, siis ei pruugi praegune pakett olla enam parim valik. Kui teie võrguteenuse pakkuja on Elektrilevi, siis kõige lihtsam on võrgulepingu pakette võrrelda Elektrilevi e-teeninduses.

Kui kliendina on soov talviseid kõrgeid elektrikulusid aasta peale ühtlasemalt jaotada, siis soovitame valida uue Võrdse elektripaketi, mis pakub võimalust jagada kogu elektriarve, st elektrienergia maksumus, võrguteenuse tasu, taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis aasta peale võrdseteks makseteks. Võrdne pakett sisaldab kahte kindlustust, mis tähendab, et elektriseadmete ja elektrisüsteemiga toimunud õnnetuse korral korvatakse kahjud.

Lugege lähemalt:
Kasulik nõuanne: vali õige võrgupakett ja säästa raha
Elektrikulude kokkuhoidu alusta kõige suurematest röövlitest
Ole targem tarbija – millest koosneb elektriarve?