Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Gaasiost vs elektriost – mida silmas pidada?

29.08.2018

Kui kasutad oma kodus igapäevaselt trassist tulevat gaasi, siis tea, et avatud gaasituru tõttu on gaasi ostmine ja müüja vahetamine muutunud sama lihtsaks nagu elektrienergia puhulgi. Tarbijana saad sõlmida lepingu gaasimüüjaga, kes pakub just sinule sobivamaid tingimusi. Võimalus valida gaasipakkujat sillutab teed ka läbipaistvatele hindadele ja tingimustele, mis lubab klientidel teha targemaid otsuseid.


Gaasiturg on oma olemuselt sarnane elektriturule – tegutsevad erinevad pakkujad, kelle vahel saab iga klient teha teadliku valiku. Sealhulgas on gaasimüüja valik suurema kaaluga kui elektrimüüja valik. Kui vaadata elektriarvet, siis moodustab elektrienergia maksumus vaid 32% arvest, üle poole moodustab võrgutasu ning ülejäänu osa riiklikud maksud ja aktsiis.

Seevastu gaasiarvest moodustab gaasienergia lõviosa ehk 75%. See tähendab, et gaasimüüja ja paketi valikuga saad oma arve suurust olulisel määral mõjutada, mispärast tasub erinevad valikud rahulikult läbi prognoosida.


Leia endale sobiv pakett

Pakutavad gaasipaketid on olemuselt sarnased elektripakettidega – valikus leidub nii fikseeritud hinnaga Kindel pakett kui ka börsihinnaga Muutuv pakett. Paketid on loodud erinevat tüüpi ja vajadustega inimestele – üks hindab kindlust ja tulevaste arvete võimalikult täpset prognoosimist, teine soovib veidi “riskida” ja olla sõltuv turuhindadest, mis võivad teatud perioodidel tuua väga soodsad hinnad, teistel aga keskmisest kõrgemaid. Oluline on seejuures vabadus paketti vahetada – lepingud on tähtajatud ega too muutmisel kaasa trahve.

Kui gaasitarbimise mahtude osas on pikaajalisem ülevaade ja soov pere eelarvet võimalikult täpselt ette planeerida, siis on mõistlik valida kindla hinnaga gaasipakett. Eesti Energia võtab arvesse kliendi tarbimismahte, mistõttu tuleb gaasi kuupmeetrihind igale kliendile personaalne. Teades, kui palju gaasi kuude või aasta lõikes keskmiselt kulub, on võimalik ka suhteliselt täpselt arvestada eelseisvate väljaminekute suurust. See omakorda loob selguse pere eelarvet koostades, sest maailmaturul toimuvad hinnamuutused fikseeritud hinda ei mõjuta.

Muutuva paketiga on võimalik saada kasu gaasituru soodushinnaga perioodidest. Samas peab olema valmis ka kallimateks hinnaperioodideks. Muutuvas paketis sõltub gaasihind täielikult maailmaturu hindadest, kuid erinevalt elektrienergia hindadest ei muutu gaasi hind igapäevaselt. Eesti Energia teavitab klienti uutest hindadest ette 30 päeva, mistõttu ei tule gaasi hinna osas kuu lõpus kunagi üllatusi.

Sõlmin lepingu