Iseteenindus

Eesti Energia lisas e-teenindusse ooterežiimi energiakulu kalkulaatori

30.03.2012
Eesti Energia täiendas oma e-teenindust ja energiasäästuveebi kalkulaatoriga, mis arvutab välja koduste elektriseadmete tööaja ja ooterežiimi energiakulu. Kalkulaatorist selgub näiteks, et ööpäevas 5 tundi töötava ja 19 tundi ooterežiimil seisva salvestava digiboksi keskmine aastane elektrikulu on üle 26 euro. Ooterežiim moodustab sellest aga koguni 20 eurot.

Eesti Energia energiasäästuvaldkonna juhi Marja-Liisa Alopi sõnul saab ooterežiimi vältides keskmises majapidamises vähendada aastast elektrikulu ligi 10% võrra. „Eesti Energia e-teeninduses on oma energiaprofiilid täitnud 4000 inimest. 87% neist kinnitab, et vähemalt pooled elektriseadmed nende majapidamistes töötavad pidevalt ooterežiimil," tõi Alop näite, kui levinud on ooterežiimi kasutamine kodudes.

„Ooterežiim on mugav, kuid sel mugavusel on oma hind. Iga üksiku seadme kohta ei pruugi ooterežiimikulu tõesti suur olla, kuid kõiki seadmeid kokku liites kasvab see kiiresti. Poodidest leiab mitmeid energiasäästu seadmeid ooterežiimi elektrikulu vähendamiseks, kuid kõige odavam ja lihtsam lahendus on oma pere käitumisharjumuste muutmine," rääkis Alop.

Eesti Energia energiakulu kalkulaatoris on võimalik välja arvutada telerite, digibokside, DVD-mängijate, audiosüsteemide, arvutite, monitoride, kõlarite, ruuterite, mängukonsoolide ja printerite energiakulu. Et ühes majapidamises võib olla mitu telerit, arvutit ja teisi seadmeid, võtab ka kalkulaator arvesse seadmete arvu ja nende erinevaid kasutusaegasid. Graafik kalkulaatori kõrval kuvab iga seadme energiakulu nii tööaja kui ooterežiimil. Kõigi seadmete koondkulu jaotust näeb aga kalkulaatori all.

Kõige odavam võimalus koduse elektrikulu vähendamiseks on seadmete eemaldamine vooluvõrgust pärast nende kasutamist. Mugav võimalus on kasutada lülitiga pikendusjuhtmeid, kaugjuhitavaid pistiklüliteid ja taimereid.

Energiakulude kalkulaatori leiab lehelt www.energia.ee/kokkuhoid energiasäästu nõuannete alajaotusest. Lisaks kalkulaatorile leiab sealt kasulikku lugemist Eesti poekettides pakutavate energiasäästuseadmete kohta. Eesti Energia veebist leiab ka lingi e-poodi, kus saab osta energiasäästuseadmeid.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]