Iseteenindus

Elektrikatkestuste arv võib kasvada

06.01.2011
Eesolevate päevade ilmaolud nagu tugev tuul, nulli lähedal kõikuv temperatuur ning lume- ja lörtsisadu võivad kaasa tuua elektrikatkestuste sagenemise. Rikkeid võib esineda nii märja lume raskuse all õhuliinidele murduvate puude-okste kui ka liinidele tekkiva jäite tõttu.

Jaotusvõrgu juhtimiskeskuse juhataja Taivo Tõnne rääkis, et brigaadid parandavad rikkeid ööpäevaringselt, kuid sellest hoolimata võib paiguti voolu taastamine võtta rohkem aega. Ennekõike võib elektrivarustuse taastamine viibida suurematest asulatest kaugemates metsataludes või suvilates, mida varustavad vooluga pikad metsi läbivad õhuliinid. Seoses sellega palub Jaotusvõrk inimestel olla valmis elektrikatkestusteks. Voolu lubab ettevõte taastada nii kiiresti kui võimalik.

„Võrreldes vähese lumega talvedega on rikete taastamise aeg pikenenud kuni neli korda. Kiiret rikkekoha leidmist ja selleni jõudmist takistavad paksu lumekattega metsakoridorid. See aeglustab brigaadide liikumist ja ka tehnika kohaletoomist," selgitas Tõnne ja lisas, et ehkki rikkeid parandatakse päeval ja ööl, on rikkekohtade leidmine öösiti siiski raskendatud.

Kuna viimase pooleteise kuu jooksul on maha sadanud rekordilised lumekogused, on puudele kogunenud väga paks lumekiht. Temperatuuri tõustes muutub lumi märjaks ja raskeks, mistõttu võivad õhuliinidele murduda just puude oksad ja ladvad, kuhu on kogunenud palju lund. Õhuliine lõhub samuti raske jäide, mis tekib liinidele nulli lähedal kõikuva temperatuuri ja samaaegse lumesaju või lörtsi tulemusel.

Seoses võimalike pikaajaliste katkestustega soovitab Jaotusvõrk inimestel, kelle maja veevarustus sõltub elektrist, varuda joogivett ning alternatiivsed valgustusallikaid. Samuti tuleks jälgida, et mobiiltelefoni aku oleks alati laetud. Katkestuse korral on soovitatav elektriseadmed välja lülitada, et vältida nende kahjustumist. Katkenud elektriliinidele ei tohi läheneda ega puudutada, kuna juhtmed võivad olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi.

Elektrikatkestustest saab teada anda helistades või saates SMS-i rikkenumbrile 1343 või veebilehe www.energia.ee kaudu. Jaotusvõrk palub elektrikatkestuse tekkides oodata enne rikkenumbrile helistamist 15-20 minutit, kuna selle ajaga jõuab katkestuste info infosüsteemi ja nõnda saab helistaja täpsemat infot rikke seisust.

Ulatuslike elektrikatkestuste puhul võib rikketelefoni ootejärjekord pikeneda. Seoses sellega palub ettevõte varuda kannatust või kasutada rikkest teatamiseks SMSi või veebilehte. Rikkenumbrile kehtivad operaatorite poolt seatud kõnetasud, lisatasusid neile ei kehtestata.

Ilmajaama andmetel tugevneb täna kagu- ja lõunatuul 15-20, saartel ja rannikul kohati puhanguti 23 m/s. Tuul püsib tugev ka homme. Nädalavahetuseks lubatakse kõrgemaid õhutemperatuure vaheldumisi miinuskraadidega, samuti lume- ja lörtsisadu.

Rikkekaardilt saab jälgida keskpinge ja Jaotusvõrgu poolt läbi analüüsitud madalpinge elektririkete hetkeseisu. Info kaardile jõuab ajalise viivitusega ja andmed võivad veidi erineda reaalsest olukorrast.

Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
marina.bachmann@energia.ee