Iseteenindus

Põlevkivipäev 2010: põlevkivi kaevandamisel ja tööstusel on tulevikku

06.12.2010
Reedel, 3. detsembril korraldas Eesti Energia Maidlas üheksanda põlevkivipäeva, mille käigus käsitleti Eesti põlevkivitööstuse arengusuundi. Üritusel „Põlevkivi – võimalused ja väljakutsed" osales enam kui 160 inimest, sealhulgas põlevkivivaldade ja teadusasutuste esindajad.

„Põlevkivi ja selle kasutamise kogemus on meie tugevus ning tagab Eestile energiasõltumatuse," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive põlevkivipäeva avakõnes. "Viimased uudised Leedust, kus Lõuna-Korea firma võttis oma tuumareaktori pakkumise tagasi, on selge märk, et me ei saa oma energiajulgeolekut üles ehitada ainult teiste riikide plaanidele," märkis Liive.

Eesti Energia kütuste ärivaldkonna juhi Harri Miku sõnul läheb põlevkivi kaevandamine Eestis täna üle uude faasi. „Viimase 30 aasta jooksul ei ole avatud ühtegi suurt kaevandust, küll aga lähevad mitmed senistest lähiajal sulgemisele. Eesti Energia Kaevanduste jaoks tähendab see seda, et ees seisavad mahukad sulgemistööd ning tarnekindluse tagamiseks tuleb kasutusele võtta uusi varusid ja tõsta olemasolevate kaevanduste intensiivsust," märkis Mikk.

Rääkides kodumaise vedelkütuste tootmise arendamisest, ütles Harri Mikk, et töökohtade arv Eest Energia Õlitööstuses kasvab järgmise viie aasta jooksul 350 võrra. Valdav osa neist on ametid, mis eeldavad kõrget kvalifikatsiooni. „Kui täna saavad kõrget palka advokaadid ja pankurid, siis tuleviku kõige paremini makstav amet on insener," rääkis ta, kutsudes noori üles õppima keemia, tehnika ja mäendusega seotud erialasid.

Üritusel põlevkivitööstust ja selle ümber toimuvat kõrvaltvaataja pilguga hinnanud Ida-Viru maakonnalehe peatoimetaja Erik Gamzejevi sõnul peavad põlevkivi kaevandamise ja töötlemisega tegelevad ettevõtted ise järjekindlalt oma plaanidest rääkima ning riik omalt poolt andma selged suunad, kuhu liigutakse. „Nende kahe asja koosmõjul on võimalik muuta ka laiame avalikkuse mõtteviisi ning saavutada suurem toetus põlevkivi kasutamisele," on Gamzejev veendunud.

Järgmine, põlevkivipäev toimub 2011. aasta sügisel.

Lisainformatsioon:
Jelena Derbneva
Eesti Energia Kaevandused AS
kommunikatsiooni peaspetsialist
T: +372 336 4813
M: + 372 55 611 022
F: + 372 336 4803