Iseteenindus

Maastikuteatris näeb Aidu põlevkivikarjääri muutumist puhkerajatiseks

13.04.2012
Maidla vald, sihtasutus Aidu Veespordikeskus ja Eesti Energia esitlevad täna ja homme Maidla mõisas virtuaalset maastikuteatrit. Maastikuteater annab võimaluse näha milline on suletava Aidu põlevkivikarjääri ala mõne aasta pärast, kui seal valmib kaasaegne veespordi- ja vabaajakeskus koos rahvusvahelistele nõuetele vastava sõudekanali, veeslaalomiraja ning tuuletunneliga.

Maastikuteater valmis Eesti Maaülikooli eestvedamisel ning tegevust toetab Kesk-Läänemere INTERREG IV A programm. Maastikuteater on Eestis seni üsna vähe kasutatud viis suurte arendusprojektide visualiseerimiseks.

Maidla vallavanema Hardi Murula sõnul kujutab maasikuteater endast sisuliselt võimalust minna ülisuure ekraani vahendusel Aidu karjääri tulevikualale ja seal linnutiivul omal soovil ringi liikuda.

„Maastikuteater on kahtlemata parim viis nii suure ala visualiseerimiseks" kinnitas Maidla vallavanem Hardi Murula "Niivõrd suure aja ambitsioonika projekti elluviimine on kahtlemata suur väljakutse väikesele Maidla vallala, kuid usun et üheskoos heade partneritega suudame tulevikuvisiooni ka ellu viia".

Ligi 40 aastat tegutsenud Aidu põlevkivikarjäär suletakse, kuna selle varud on ammendumas. Aastatega on karjäärist kaevandatud rohkem kui 90 miljoni tonni põlevkivi, millest piisaks, et läita miljon lambipirni 70 aastaks.

„Meie eesmärk on Aidu karjääri ala võimalikult hästi korrastada ning parimal viisil tavakasutusse tagasi anda," kinnitas Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimees Veljo Aleksandrov. „Tööd, mis sõudekanali rajamiseks tuleb teha, on suured, kuid usun, et lõpptulemus on seda väärt ja teeb rõõmu nii idavirumaalastele kui ka külalistele," ütles Veljo Aleksandrov.

Eesti Energia Kaevandused alustas ligi aasta kestvad sulgemistöödega käesoleva aasta jaanuaris. Tööde raames ala korrastatakse ning rajatakse sinna 2,3 km pikkune ja 166 m laiune ning 3,5 m sügav sõudekanali süvis, mis täitub loodusliku veega. Kanali rajamiseks tuleb Eesti Energia Kaevandustel tõsta ringi ligi 5 miljonit tonni mäemassi.

Esimesed suurvõistlused on kanalisse planeeritud 2015. aastaks. Lisaks veespordikeskusele on endisele Aidu karjääri alale planeeritud tuulikupark, Kaitseliidu lasketiir ja aheraine ladestusala.

Video Aidu põlevkivikarjääri tulevikust »
Lisainfo:

Hardi Murula
Maidla vallavanem
SA Aidu Veespordikeskus
nõukogu esimees
[email protected]

Elina Kink
Eesti Energia kütuste valdkonna kommunikatsioonijuht
[email protected]