Iseteenindus

Eesti Energia kasvatas elektrimüüki Balti riikides 12%

02.08.2012
Eesti Energia elektrimüük Baltikumi avatud elektriturgudel on aastaga kasvanud 12%, ulatudes tänavu esimesel poolaastal enam kui 1020 gigavatt-tunnini. Enim on klientide arv ja elektri müügimaht suurenenud Lätis.

Lätis on Eesti Energia äriklientide arv aastaga suurenenud rohkem kui kolm ja pool korda ligi 840-ni. „Pakume Lätis kohalikule elektrimonopolile Latvenergole tõsist konkurentsi, aina enam kliente pöördub meie poole alternatiivse pakkumise saamiseks. Lätis oleme sõlminud ka oma senise pikima kehtiva elektrilepingu, mis lõppeb 2017. aastal," sõnas Eesti Energia elektrimüügi juht Karla Agan. „Praegu on Läti avatud elektriturul 6000 äriklienti, kuid järgmise lainega kasvab sealne avatud elektriturg 26 000 kliendini. See tähendab, et meil on lähiajal võimalus oma müügimahte Lätis oluliselt kasvatada," rääkis ta eesolevatest väljakutsetest.

Leedus on Eesti Energia äriklientide arv aastaga kahekordistunud pea 270-ni. Agani sõnul on Leedu elektriturg Balti riikidest kõige konkurentsitihedam. Aktiivseid elektrimüüjaid on Leedus peaaegu 30. „Üks Eesti Energia konkurentsieelistest on mitmeaastased fikseeritud hinnaga lepingud. Kui mõni aeg tagasi sõlmiti Leedus vaid aastaseid elektrilepinguid, siis nüüdseks oleme turustandardit muutnud. Enamik meie praegustest lepingutest on mitmeaastased," rääkis Agan. Sarnaselt Lätile on ka Leedus Eesti Energial ees suurem kasvufaas. Täna on avatud turul 17 000 äriklienti, kuid juba järgmisel aastal ostab Leedus avatud turult elektrienergiat kokku 55 000 klienti.

Eestis saavad praegu elektrimüüjat valida ainult 200 suurimat ettevõtet. Nendest enamus ehk rohkem kui 130 eelistavad elektrit osta Eesti Energialt. „2013. aastal lõpeb Eestis monopoliajastu kõigi elektriklientide jaoks. Konkurents tiheneb veelgi ja meil tuleb paratamatult osad kliendid teistele elektrimüüjatele loovutada – see on alus konkurentsi tekkimiseks. Eesti Energiast saab avatud elektriturul ettevõte, kes konkureerib teiste elektrimüüjatega samamoodi nagu näiteks EMT, Elisa või Tele 2 konkureerivad omavahel mobiilioperaatorite turul," selgitas Karla Agan elektrituru täieliku avanemise mõju Eesti Energiale.

Eesti Energia müüb elektrit Eesti, Läti ja Leedu konkurentsiturgudel ning riiklikult reguleeritud hinnaga Eesti suletud elektriturul. 2013. aastal avaneb Eesti elektriturg ka ülejäänud klientide jaoks ning siis on kõigil võimalik ise otsustada, kellelt ja millistel tingimustel elektrienergiat osta. Ühtlasi asendub avatud elektriturul riigi poolt kontrollitav ühene elektrienergia hind turuhinnaga, mis sõltub kliendi elektritarbimisest, konkurentsist ja elektrienergia hulgihinnast börsil. Ülevaate avatud elektriturust leiab Eesti Energia kodulehelt.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]